Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 29.03.2017 Gazete
ABONE OL

kalkacak fiyatlar düşecek

de ve mağazalarda poşetlerin 1 Ocak’ta ücretli olacağını, müşterilere bez torbalar hediye edeceklerini anlatan TPF Başkanı Altunbilek, tüketiciye müjde verdi: Hal yasası ile aracı sayısı azalacak, sebze-meyve kendiliğinden ucuzlayacak...

Naylon poşet kalkacak fiyatlar düşecek
Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında lerin de ve mağazalarda 1 Ocak 2018'den itibaren ücretli olacağını belirterek, "Yerel marketler olarak müşterilerimize her türlü kolaylığı sağlayacağız. Alışverişlerde müşterilerimizi file, bez torba kullanımına yönlendireceğiz. Geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası hediye edeceğiz" dedi. Altunbilek, hal yasası ile ürünlere standart gelmesinin kendilerini en çok sevindiren husus olduğunu vurguladı. Üreticilerin belirli standartlarla ve ağırlıkta paketlenmiş ürünleri direkt alacağını dile getiren Altunbilek, "Mesela 1 kilogram domates almak isteyen müşteri, 2 kilogram domatese dokunuyor. Bu da üründeki zayiatı artırıyor. Böylece zayi olan ürün satılanların fiyatına yansıtılıyor. Paketleme olunca bu sıkıntı da ortadan kalkacak" dedi.

SEBZE -MEYVE UCUZLAYACAK
Köylülerin, çiftçilerin ürettiği ürünleri satabileceği birliklerin oluşacağını aktaran Altunbilek, şöyle devam etti: "Bölgesel haller tek çatı altında toplanacak. Aracı sayısı azalacak. Üretici birlikleri vergisel anlamda daha avantajlı hale gelecek. Böylece sebze ve meyvede ürün fiyatı kendiliğinden ucuzlayacak. Yerel zincirler olarak manav reyonunda operasyon masraflarını çıkardığımızda sadece yüzde 5 ila 8 arasında kâr elde ediyoruz. Düzenleme ile sebze-meyve sepeti daha ucuza dolar."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.