Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.03.2017 Gazete
ABONE OL

Hamile kaldığı ya da çocuk sahibi olduğu için işten çıkartılanlar 3 farklı tazminat birden kazanıyor. İşte parayı alma yöntemleri.

Doğum tazminatı

Anne olanların çalışma hayatından kopmaması için birbiri ardına düzenlemeler yapılırken, yasalar da çocuk sahibi olanları kötü niyetli işverenlerden koruyor. Hamile kaldığı ya da çocuk sahibi olduğu için işten çıkartılan anneler, 3 farklı tazminat birden kazanıyor. Kişinin çalıştığı yıl ile brüt maaşının çarpılması ile hesaplanan kıdem tazminatı ve çalışılan yıla göre en az 2, en çok 8 haftalık ücreti içeren ihbar tazminatının yanı sıra, bir tazminat alma imkanı daha bulunuyor. Bu da geri dönüş veya kötü niyet tazminatı olarak geçiyor. Bu tazminatı işyerindeki çalışan sayısı belirliyor. Anne olduğu için işten çıkartılanlar işyerindeki çalışan sayısı 30 kişiden fazlaysa geri dönüş, 30 kişiden az ise kötü niyet tazminatına hak kazanıyor.

NE KADAR ALINIYOR?
Geri dönüş tazminatı için 1 ay içinde dava açmak gerekiyor. Dava sonucunda 8 brüt maaşa kadar tazminat alınabiliyor. Kötü niyet tazminatı ise ihbar tazminatının 3'le çarpılması ile bulunuyor. İşçinin kıdem ya da ihbar tazminatı almış olması kötü niyet tazminatı almasına engel teşkil etmiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.