Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.03.2017 Gazete
ABONE OL

Bildiğin su yakıyor

“Araba su yakmıyor ya” sözü tarihe karışacak. Hidrojen ve üretildi. Yakında yollara çıkacak olan yeni nesil otolar ezberleri bozacak.

Bildiğin su yakıyor
Türkiye'de deyim halini alan "Su yakmıyor ya" sözü artık tarihe karışacak. Bundan 10 yıl önce ortaya atılan 'suyla çalışan araba' fikri artık bir rüya olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşüyor. Suyun elektrolizi ile hidrojenin ayrıştırılması ve ortaya çıkan elektrik enerjisinin yakıt pilinde depolanması sonucu bunun elektrik motoru ile tekerlere güç verecek şekilde kullanılması mantığı ile çalışan motor ve araba üretildi. Söz konusu araç, deniz, yağmur veya ırmak suyu ayırt etmeksizin molekül yapısı H2O olan her şey ile çalışabiliyor. Japon Genepax şirketinin ürettiği aracın maksimum sürati saatte 80 kilometre. 1 litre su ile yarım saat boyunca durmaksızın çalışabiliyor. Araç elektrik motoru kullandığından son derece sessiz ve performans olarak esnek çalışıyor. Yetkililer seri üretimin önümüzdeki yıllarda başlayacağını belirtiyor.

kalan karakter 1000

ali ali

suyla çalışan araba ülkemizde senelerden beri zaten var ama birileri bu sistemi bize yaptırtmayıp yabancılara peşkeş çekiyorlar internette bolca yerli arabalara montajlanmış yüzlerce video var bakmanızı tavsiye ederim bizim bunları yapmamızı birileri engelliyor ....

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 31.03.2017 22:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.