Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.03.2017 Gazete
ABONE OL

kumpası bozacak

, ve İngiltere’nin güvenlik bahanesiyle getirdiği elektronik na karşı atağa geçti. Uçaklarda, Wi-Fi ve canlı TV hizmetlerine ek olarak, eXPhone kullanılacak. Cihazlar özel ekip tarafından taşınacak

THY kumpası bozacak
ABD ve İngiltere'nin elektronik nın ardından, () karşı hamle yaptı. THY, Boeing 777 ve Airbus 330 tipi uçaklarından sunduğu Wi-Fi ve canlı TV hizmetlerine ek olarak, eXPhone dönemini başlatacak. Bu hizmet ile mobil cihazlardan güvenli bir şekilde internet erişimi, e-posta kontrolü, sosyal medya hesap güncellemeleri yapılabilecek. SMS alışverişinin yanı sıra mobil mesajlaşmaya imkan sağlayan uygulama, Nisan ayı itibariyle yolcuların hizmetine sunulacak. Uygulama, uçak kalktıktan belli bir süre sonra kabin ekipleri tarafından yolculara anons edilecek. Ardından telefondan 'Data Roaming' modu aktif olması koşuluyla herhangi bir işleme gerek olmadan eXPhone uygulaması otomatik olarak devreye girecek. Uçak inişe geçene kadar kullanılabilecek uygulama, yolcuların hizmet aldığı operatörlerin uluslararası dolaşım ücreti ile aynı olacak ve yolcuların faturalarına yansıyacak.

ÖZEL TAŞIMA
Öte yandan THY, İngiltere ve 'ye uçacak yolcularının cihazlarını havalimanlarında uçağa binene kadar kullanabilmelerine olanak sağlayacak yeni bir hizmeti devreye sokacak. Yolcular, boarding sırasında dizüstü bilgisayarlarını THY'nin ilgili görevlilerine teslim edecek. Bu cihazlar özel kutularda uçağın altında güvenli şekilde taşınacak, varış noktasında yolcunun kendisine teslim edilecek. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Cihazlar bir personel tarafından yolcunun gözü önünde teslim alınarak, köpüklü bir muhafazaya sarılarak kırılmayacak özel bir bagaja yerleştirilecek. Eşyaların zarar görmeyeceğini garanti ediyoruz" dedi. Kararı hayretle karşıladığını belirten Ekşi, "Güvenliğin ve emniyetin ticarete alet edildiği bu kararı, büyük bir üzüntüyle karşılıyorum" diye konuştu. THY yetkilileri, ücretsiz Wi-fi hizmeti için de çalıştıklarını kaydetti.

THY 2016'DA
■ ABD'ye 1.45 milyon yolcu
■ İngiltere'ye 834 bin 359 yolcu taşıdı.

ICAO: TÜRKİYE'DE TEDBİRLER ÜST SEVİYEDE
Türkiye, uluslararası havacılık standartlarını belirleyen Uluslararası Havacılık Örgütü'ne (ICAO), uçuşlarda tüm güvenlik tedbirlerinin alındığını, ABD uçuşlarında yolcuların 5 aşamalı güvenlik uygulamasından geçirildiğini anlattı. ABD ve İngiltere'nin 'güvenlik gerekçesi' ile aldıkları karar 5 aşamalı güvenlik tedbiri sıralanarak çürütüldü. ICAO da aksama olmadığını kabul etti. Ancak, "Ülkelerin aldığı kararlara karışmıyoruz" dedi.

GÜVENLİK BAHANE
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, "Ticaretin, rekabetin söz konusu olduğu ortamda, haksız rekabeti doğuracak bir uygulamanın olmaması gerekiyor. İstanbul'un üzerinde özellikle bunun için çok duruyoruz. Bir uygulama her yerde aynıysa biz de aynı şekilde uyalım. Ama bir yere uyguluyor bir yere uygulamıyorsanız, biz bunun arkasında başka şeyler ararız" diye konuştu.

'UÇMAKTAN VAZGEÇMEM'
Amerika'da yaşayan Türk işadamları; ABD'nin, aralarında Türkiye'nin de olduğu 8 ülkeden yapılan doğrudan uçuşlara getirdiği elektronik cihaz yasağına rağmen THY'yi kullanmaya devam edeceklerini belirtti. Türk işadamları, Başkan Trump'ın yasağının gerçek nedeninin güvenlik değil, ekonomik misilleme olduğunu savundu. İşadamı Murat Güzel, hizmet kalitesi ve İstanbul'dan ABD'ye direkt uçuşları sebebiyle THY'yi tercih ettiğini kaydederek, "Seyahat esnasında laptop kullanıyor olmam gerekiyor fakat yeni yasağa rağmen THY ile uçmaya devam edeceğim" dedi. İşadamı Mustafa Tuncer de "Trump'ın bu girişimi, yolcuları Delta ve United gibi köhnemiş şirketlere mecbur bırakmayı hedefliyor. Kısıtlama THY'yi tercih etmemi engellemeyecek" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ukaşe ukaşe

Thy artık daha emniyetli. Terörden zarar görmek istemeyenler thy uçaklarına binmeli. Diğer ülke uçaklarına teröristler girerse şaşırmayın .Zira onlarda böyle bir tedbir yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 25.03.2017 11:45
valter valter

herkes kararın yükselen türkiyemize karşı alınmış bir karar olduğunu biliyor. işte evet demek için,evet'in bize borç olduğunu gösteren en güzel sebeplerden biri daha.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.03.2017 10:56
Ayse Ayse

Sahane bir cozum.. ABD Israil'in usagi bakalim buna ne yapack...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.03.2017 06:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.