Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.03.2017 Gazete
ABONE OL

korkusu

'un gelişen ulaşım ağı birilerini rahatsız etti ABD ve İngiltere havacılık sektörümüze darbe için akıl almaz yönteme başvurdu. Türkiye’den uçuşlarda elektronik cihazları yasakladı, hükümet devrede...

İstanbul korkusu
Ülkemizin ulaşım alanında yaptığı ataklar birilerinin canını sıktı. Türk Hava Yolları'nın (THY) rekor büyüme rakamlarına imza atması, 'un transit uçuşlarda merkez haline gelmesi ve yeni havalimanı ile dünyanın en büyük havacılık üssüne dönüşecek olması, Türkiye'yi tehdit olarak görenleri akıl almaz yöntemlere itti. ABD ve İngiltere, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkeden gerçekleştirilen uçuşlarda yolcu kabinlerine cep telefonu dışında elektronik cihazların alınmasını yasakladı. ABD'li yetkililer, uygulamanın bir güvenlik tehdidi sonucu verildiğini belirtti. Yasağa, havalimanlarımızda aralarında ABD vatandaşlarının da olduğu pek çok yolcu tepki gösterdi. Hükümet yetkililerimiz de kararın kaldırılması için devreye girdi.

KARAR ŞAİBELİ
ABD'deki Türk kuruluşlarından Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar, Türkiye'nin havayolu ulaşımı konusunda 'hub lideri' olmaya başladığı bir dönemde bu tür kısıtlamalarla rakiplerine güç kazandırıldığını vurgulayarak, "ABD'li havayolu şirketleri, bilhassa Ortadoğu ağırlıklı havayollarının kendilerine rakip olarak tehdit oluşturduklarını belirterek, Trump yönetimi ve kongreye baskı yapıyor" değerlendirmesinde bulundu.

GÜVENLİK SADECE BAHANE
MÜSİAD ABD Başkanı Mustafa Tuncer, yasağın, güvenlikten ziyade ekonomik nedenlerle oluşturulduğu izlenimini verdiğini ve dünya hava trafiğinde önemli bir yeri olan İstanbul'a dönük ticari bir engelleme olarak algılandığını söyledi. Tuncer, stratejik hamleler ile yapılan güvenlik gerekçeli uygulamaların gerçeklikten uzak olduğunu, THY gibi yükselen küresel bir markaya dönük, haksız bir uygulama olduğunu vurguladı. THY yetkilileri, uygulamanın dün sabah 08.30 New York uçağı ile başladığını açıkladı. THY, Twitter hesabından 'gökyüzünde 2 milyar dakika eğlence' başlığıyla yayınladığı filmde, uçak içi ikramların ve Planet Eğlence Sistemi'ndeki film ve albümzenginliğine dikkat çekti. THY'nin ABD'de 9 noktaya uçuşu bulunuyor. İngiltere'nin değişik şehirlerine ise haftada 85 sefer düzenliyor.BÜYÜK TEPKİ VAR
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Yasaklamalarla bu iş olmaz. Hem ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile hem de telefonda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüştük. Bunlar kalıcı tedbirler değil.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan: Yasağa ilişkin ABD'li muhataplarıma mektup gönderdim. Türkiye uluslararası güvenlik kurallarına uyuyor. Yasak kapsamından çıkarılmalıyız.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: Tedbirin kendisi dahi istenilen hedefe hizmet etmeyecek bir tedbirdir. Ben değişeceğini, vazgeçileceğini ümit ediyorum.

Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç: Bu yasak kabul edilemez. Amerikalılar ile bu konudaki görüşmeleri yürüteceğiz. Tedbirlerin güçlendirilmesi konusunda bir takım beklentiler varsa, bizle açık bir şekilde paylaşılması lazımdı. Kararın gözden geçirilmesi gerekir.

YASAKLI LİSTESİ
ABD; Kahire (Mısır), Amman (Ürdün), Kuveyt (Kuveyt), Kazablanka (Fas), Doha (Katar), Riyad ve Cidde (Suudi Arabistan), İstanbul, Abu Daabi ve Dubai'den (Birleşik Arap Emirlikleri) gelen uçaklara yasağı uygulamaya koydu. ABD'nin ardından açıklama yapan İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ı listeye almadı.

kalan karakter 1000

KANDIRALI KANDIRALI

BÜTÜN GELİRİN EN BÜYÜK PAYINI ALDIĞI ÜLKELERE UYGULAMIŞ NEDENSE..AYRICA BU ÜLKELER ARASINDA TERÖRLE MÜCADELE EDEN TEK ÜLKENİN TÜRKİYE OLMASI DA İLGİNÇ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 23.03.2017 11:31
hüseyin hüseyin

Hükümetimiz de ayni uygulamayı onlara karşılık yapmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 23.03.2017 09:57
CESUR YÜREK CESUR YÜREK

TÜRKİYE muz cumhuriyeti değildir...konu güvenlik değildir...Tek nedeni THY darbe vurmaktır...Yükselişini önlemektir...bize yapılanı yapan ülkelere aynen misliyle YAPMAMIZ GEREKİR...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 23.03.2017 09:42
Amerika İngiltere Amerika İngiltere

Amerika ve İngiltere ülkemize karşı yakışık olmayan bu yasağı kaldırmalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 23.03.2017 09:09
Alp Alp

Sadece yükselişi önlenemeyen Türk Hava Yollarının dünya çapında bir marka olmasını hazmedememekten ve Türkiyenin gelişmesini önlemeye yönelik bir çaba.Herhalde buna karşıda hükümetin planı vardır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 23.03.2017 08:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.