Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.03.2017 Gazete
ABONE OL

ye çifte zam

Temmuz zammı şimdiden lerin gündemine oturdu. SSK ve Bağ-Kur’lular için yüzde 3.59, memur emeklileri için ise çifte zam beklentisi var. Enflasyon yüzde 3.59’u geçerse zam artacak.

Emekliye çifte zam
Promosyonu ceplerine koymaya başlayan lerin Temmuz'da da maaşları artacak. Zam oranlarında, yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon belirleyici olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı tahmini yüzde 3.59. Memur emeklilerinin ise çifte zam alacağı beklentisi var. Bu konudaki öngörü 'yüzde 4 zam + yüzde 0.59 enflasyon farkı' şeklinde. Enflasyona göre tüm emeklilerin zam oranı yükselebilecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yıl Ocak ve Temmuz'da, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. Merkez Bankası'nın daha önce açıkladığı enflasyon tahminlerine göre, bu yılın ilk yarısında enflasyon yüzde 3.59 olarak gerçekleşecek. Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 3.59 olacak.

ENFLASYON BELİRLEYİCİ
Memur emeklilerine ise Temmuz'da, toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 zam yapılacak. Ayrıca ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, bu da Temmuz'da maaşlara yansıtılacak. Merkez Bankası'nın yüzde 3.59'luk tahmini, memur emeklilerinin enflasyon farkı alacağını ortaya koyuyor. Bu tahmin gerçekleşirse, memur emeklileri çifte zam alacak, maaşlara yüzde 4 artış + yüzde 0.59 enflasyon farkı yansıtılacak. Ancak enflasyon tahminden daha yüksek çıkarsa, hem SSK ve Bağ-Kur hem de memur emeklilerinin Temmuz zammı daha da yükselecek. Kesin oran, 3 Temmuz'da Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı verilerle belli olacak.

kalan karakter 1000

tulipano tulipano

3 Temmuz da açıklanacak enflasyon rakamını TÜİK yine düşük çıkarmaya çalışacaktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 22.03.2017 09:23
vatandaş vatandaş

ssk ve bağkur emeklileride enflasyona göre değil memurlara verilen oranlarda olsun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır0
cevapla 22.03.2017 02:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.