;

Gıda hilecisine hapis

İnsan sağlığını hiçe sayan gıda sahtecilerine ağır cezalar geliyor. Buna göre, gıdada hile yapana 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek

Gıda hilecisine hapis
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bakan Faruk Çelik'in talimatıyla, insan sağlığını hiçe sayan gıda sahtecilerine göz açtırmamak için idari para cezasının yanı sıra, sahteciliğin tekrarlanması halinde hapis cezası da getiriyor. Gıda sahteciliğinin önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan ve yakında Meclis'e sunulması planlanan taslak ile gıda sahtecilerine 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanması öngörülüyor. Bu yılın ilk 9 ayı itibariyle gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine 620 bin 712 adet denetim yapıldı. 9 bin 741 adet idari para cezası uygulandı, 70 işyeri için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Toplam idari para cezası tutarı ise 52 milyon 147 bin lira olarak gerçekleşti.

ENFLASYONDA MUTFAĞIN PAYI İNDİRİLECEK
Türkiye'de 3 bin dolarlık milli gelir varken yüzde 27-28 olan enflasyon sepetindeki gıda ağırlığının, 9 bin 500 dolarlık kişi başına düşen milli gelirde yüzde 24 olmasının matematiğe aykırı olduğunu vurgulayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Meksika'da bu oranın yüzde 17-18 civarında, diğer ülkelerde ise yüzde 20'nin altında olduğunu söyledi. Enflasyonun 0.50 puan aşağıda olmasının faiz oranları üzerinde etkili olduğuna dikkati çeken Zeybekci, "Yani insanların cebini doğrudan etkileyen bir sonuç ortaya çıkıyor. Enflasyon sepeti içindeki gıda oranı yüzde 20'ye düşürülecek" dedi.

Barış ŞİMŞEK
Etiketler:
  • 20 Ekim 2016, Perşembe

kalan karakter 1000

BURAK BURAK

Gıda teröristlerine piyasada rahatça at oynatamacaklarını en iyi hapis cezasıyla gösterebiliriz! Bu adamların hiç ahlakı yok ve düşünülen hapis cezaları yetersiz bence!

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.10.2016 10:28
tekin tekin

ne hapisi sağlığımızla oynayıp binlerce insanı zehirliyorlar ,,idam idam anasını satayım ,,

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.10.2016 10:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.