Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.11.2015 Gazete

a

Kamu görevlileri için önemli süreç başladı. kararlarını hayata geçirmek için düğmeye basıldı. Bu arada yıpranma sistemi ile imkanı da genişletilecek

Memura erken emeklilik
Toplu sözleşme kararlarını hayata geçirmek için düğmeye basılırken; kamu görevlilerini erken emeklilik heyecanı sardı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde oluşturulacak komisyon, taleplerini masaya yatıracak. Kamu görevlilerinin hangilerine erken emeklilik imkanı verileceği konusunda çalışma yapacak.

İLK SAĞLIKTA
Devlet Personel Başkanlığı
, sendikalarıyla bu yıl imzalanan görüşmelerinde uzlaşmaya varılan hususlarda gerekli mevzuat değişiklikleri için çalışma başlattı. Başkanlık, kamu kurumlarına da konuyla ilgili yazı göndererek, her kurumun kendi personeli açısından hazırlık yapmasını istedi. Yapılacak çalışmalardan biri de memurlara erken emeklilik konusunda olacak. Erken emeklilik hakkından kimlerin yararlanacağını belirlemek üzere SGK'da bir komisyon oluşturulacak. Bu komisyon, kamu görevlilerinden kimlerin hangi şartlarla ve süreyle fiili hizmet süresi zammından yararlandırılacağı konusunu ele alacak. Komisyonun masaya yatıracağı hizmet kollarının başında sağlık yer alacak. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelden kimlerin hangi şartlarla ve süreyle fiili hizmet zammından yararlandırılıp yararlandırılmayacağı hususu, bu komisyon tarafından ele alınacak. Çalışmalar da 2016 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

iŞÇiLERE KADRO
Kamu kurum ve kuruluşlarında memur veya sözleşmeli personel eliyle yürütülmesi gereken işlerde sürekli işçi kadrolarında çalıştırılan, aralarında mühendislerin de bulunduğu personel memur kadrosuna geçirilecek. 4C'li olarak çalışan geçici personel sözleşmeli personel olacak.

NELER DEĞİŞECEK?
► KİT'lerde çalışan sözleşmeli personelin yıl içinde kullanamadıkları izinlerini ertesi yıl kullanabilmeleri sağlanacak. Söz konusu personelin temel ücret grupları, 21 Ocak 2016'ya kadar yeniden düzenlenecek.
► Üniversitelerde görev yapan sağlık çalışanlarına döner sermaye gelirlerinden yapılacak ek ödemenin dağıtılmasında uygulanacak kadro/görev unvan katsayıları yeniden belirlenecek.
► PTT posta dağıtıcılarının yaş sınırı 55'ten 60'a çıkarılacak.
► Cuma namazı için öğle tatili süresi değişecek.

kalan karakter 1000

halis halis

üniversiteli işçiler olarak zaten kadromuz var sadece statü değişecek ve çok daha güzel olacak inşallah.İşçi mühendisi anlatmak karşındakine gerçekten zor oluyor :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 25.11.2015 16:18
Necati Hoca Necati Hoca

Valla ben memuriyete 16 yaşında başladım.Hatta o zaman kaza-i rüşt belgesi çıkarttık yoksa maaş alamayacaktım.şu an yaşım 45.ben 25 sene sonra emekli olacağım diye başladım 28 sene oluyor ama daha var emekliliğime 9 sene....ol deseler olurmuyum hayır çünkü çocuklar evlenecek para lazımken neden emekli olayım.tam maaşlar düzelmişken.Rabbim devletimize zeval vermesin.Her türlü karışılıktan, belirsizlikten, savaştan, terörden korusun.Amiin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır6
cevapla 25.11.2015 14:20
metin metin

emeklilere faizsiz kredi ne zaman

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 25.11.2015 13:32
Bahattin Bahattin

Emeklilikte yaşa takılanlar da bir düzenleme bekliyor.En azından 2 yıl geriye çekilebilir...

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır1
cevapla 25.11.2015 12:22
dagıtıcı dagıtıcı

biz posta dagıtıcıların ( memurların) maaşların dan yüksek dereceden vergi kesilmekte bu konudan kaynaklı mağdur oluyoruz zamlar bizlere yansımıyor bunu da gündeme getirirseniz hayır dualarımızı alırsınız kolaylıklar dilerim bizlere yardımcı olun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 25.11.2015 12:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.