Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.11.2015 Gazete

İstikrar kazandırdı

AK Parti'nin seçimlerden tek parti olarak çıkmasıyla, piyasalar coştu. Yabancı yatırımcı harekete geçti. Tüketici güveni tavan yaptı. Açılan şirket sayısı arttı

İstikrar kazandırdı
Seçim sonuçları hem tüketicinin hem yatırımcının yüzünü güldürdü. 1 Kasım öncesinde bekle-gör psikolojisine giren piyasalar rahatladı. Sandıktan çıkan istikrar ile tüketici güven endeksi arttı, yabancı yatırımcı başta gayrimenkul sektörü olmak üzere Türkiye'ye yöneldi. Borsa yükselirken, dolar 3 ayın en düşük seviyesi olan 2.81 liraya kadar indi.

1.5 YILIN ZİRVESİ
Vatandaş, tek parti iktidarıyla birlikte tekrar rahatladı ve geleceğe daha olumlu bakmaya başladı. Bu da tüketici güven endeksi rakamlarına yansıdı. Tüketici güveni 1.5 yılın zirvesine çıktı. Tüketici eğilimi anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Kasım'da geçen aya göre yüzde 22.9 arttı. Ekim'de 62.78 olan endeks, bu ay 77.15 oldu. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi de söz konusu dönemde yüzde 10.5 artış kaydetti. Geçen ay 86.58 olan endeks, bu ay 95.66'ya yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının yükselmesinden kaynaklandı. Ekim'de 80.87 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi, yüzde 30.9 arttı ve Kasım'da 105.90'a ulaştı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, tüketici güven endeksindeki artışa ilişkin "İnanıyorum ki Aralık ve Ocak ayı daha da güçlenecek, tüketici güven endeksinde daha iyi rakamları göreceğiz" dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından açıklanan istatistiklere göre de, Ekim'de kurulan şirket sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.68 artarak 5 bin 133 oldu. Kapanan şirket sayısı ise yüzde 26.98 azaldı ve 644 olarak gerçekleşti.

YABANCI KONUTA HÜCUM ETTİ
Seçim sonrası ortaya çıkan tek parti iktidarıyla sona eren siyasi belirsizlik, gayrimenkulde yabancı yatırımcıyı harekete geçirdi. Uzmanlar, 2016'da özellikle yabancı yatırımcıların yapacağı alımlarla gayrimenkul sektöründe ciddi rekorların kırılacağının beklendiğini vurguladı. DER Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2016'da gerçekleştirilen satışların 2015'e kıyasla 2 katına çıkacağını söyledi. Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Kasım'da yabancıya satılan konutların 2 kat arttığını belirterek, "Bu daha başlangıç" dedi. Beyttürk İnşaat Başkanı Muhammet Barman da, son 15 günde yabancıların adeta hücum ettiğini kaydetti.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.