Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.11.2015 Gazete

ye iyi haber

ler için den iyi haber çıktı. Hakem heyeti kararını tüketici mahkemesine taşıyan banka, davayı kazandı ama yargı masrafı faturasıyla karşı karşıya kaldı

Mahkemeden tüketiciye iyi haber
Tüketici sinden örnek bir karar çıktı. Hakem heyetinde lehine verilen para iadesi kararını mahkemeye taşıyan banka, davada haklı bulunmasına rağmen tüm yargılama ve vekalet ücretlerini ödemek zorunda kaldı. Bir tüketici, 2 bin 600 lira dosya masrafının iadesi talebiyle hakem heyetine başvurdu. Heyet, bankanın parayı ödemesine hükmetti. Banka ise itiraz ederek, İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi'ne başvurdu. İncelemede, bankanın tüketiciye dosya masrafının bin 400 lirasını ödediği belirlendi. Bundan dolayı mahkeme bankayı haklı buldu, kalan bin 200 liranın ise tüketiciye ödenmesine karar verdi. Mahkeme, 'dava açılmasına davalı sebep olmadığından yargılama giderlerinden sorumlu olamayacağı' gerekçesiyle, yargılama giderlerinin davacı taraf olan bankadan tahsil edilmesi yönünde de hüküm verdi. Tüketici Sorunları Derneği Başkan Vekili avukat Rıdvan Yıldız, "Bankaların açtığı davalara karşı tüketiciler mutlaka mahkemeye cevap dilekçesi vererek dava masraflarının bankaya yükletilmesini talep etsin" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.