Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.11.2015 Gazete

ı bulduk

Altını bulduk
2013'ten beri rezerv çalışmaları yapılan Manisa'nın Soma ilçesinde a ulaşıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, "Bölgede tespit edilmiş 100 ton saf altın var. Sondaj çalışmaları devam ediyor. Bu rakam 150 tona çıkabilir. 'da açık altın işletmelerinde yüzlerce, hatta binlerce kişi çalışacak" dedi. Bulunan rezervin Türkiye'nin toplam altın rezervinin yüzde 14'üne denk geldiğini belirten Alaboyun, "Daha araştırılacak çok yerler var" diye konuştu.

4 BİN KİŞİYE İŞ KAPISI
Manisa bölgesinin mineralleşme yönünden zengin olduğunu dile getiren Alaboyun, şöyle devam etti: "Sadece altın değil; bakır, çinko ve kurşun gibi önemli metalleri bünyesinde barındırıyor. Bir taraftan altın alırken, diğer yandan bakır, çinko ve kurşun elde ediyorsunuz. Orada açık işletmeyle yüzlerce, hatta binlerce kişi çalışacak. 4 bine yakın kişi iş sahibi olacak."

ÇALIŞMA SÜRÜYOR
AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ
ise, 100 ton saf altının Türkiye için çok büyük bir servet olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "Soma'da Kiraz Köyü yakınında çalışma devam ediyor. Kütahya'ya sınırına kadar devam edecek. Tamamı incelendiğinde daha da büyük rezerv olduğu tahmin ediliyor."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.