Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.11.2015 Gazete
ABONE OL

de e-imza dönemi

İlaç satışlarındaki suistimalleri önlemek için 1 Ocak'tan itibaren e-imza lerde zorunlu olacak

Reçetede e-imza dönemi
Sağlık Bakanlığı, 1 Ocak 2016'dan itibaren ilaç yazımında suistimallerin önüne geçmek için e-imza uygulamasını hayata geçirecek. Halen aile hekimlerinin üçte birinin kullandığı e-imza, Ocak 2016'dan itibaren sağlık kurumlarında zorunlu hale gelecek. Böylece Türkiye'deki 150 bin hekim, e-imzayla reçete yazacak. Uzmanlar, e-imza ile yazılan lerin, izinsiz veya yanlışlıkla değiştirilemeyeceğini, uygulamanın doktor, hasta ve devlete fayda sağlayacağını vurguladı. Mevcut uygulamada reçeteler doktorlara verilen şifrelerle düzenleniyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre; 2012'de başlayan uygulamayla sahte reçeteler de dahil 5.7 milyar kutunun üzerinde ilaç yazıldı. Dolandırıcılar tarafından çalınan şifrelerle alınan ilaçlarda devlet zarara uğratılıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.