Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.11.2015 Gazete
ABONE OL

a yeni yasa

50 yıllık yasa değişiyor. 657 sayılı Devlet ları Kanunu masaya yatırıldı; işçi-memur ayrımı kalkacak, başarı karşılığını alacak, suç işleyen memur atılabilecek

Memura yeni yasa
Hükümet, 657 sayılı Devlet ları Kanunu'nu değiştirmek için kolları sıvadı. 1965 yılında çıkarılan ve memurların çalışmalarını düzenleyen yasa bugüne kadar yüzlerce kez değişmesine rağmen ihtiyaçlara cevap veremez hale geldi. Yapılacak değişiklikle pek çok reform da gerçekleşecek. Memur-işçi ayrımı kalkacak, başarı ödüllendirilecek, suç işleyenlerin memurluktan çıkarılması kolaylaştırılacak. Yeni Yüzyıl'ın haberine göre, üzerinde çalışılan taslak metindeki bazı başlıklar şöyle;

EŞİT ÜCRET SİSTEMİ
* Memurların çalışmalarını değerlendiren ödül yönetmeliği yeniden düzenlenecek.
*
Öğretmenlikte performans artırılması ön plana çıkarılacak. Öğretmenlerin 3 aylık yaz tatilleri daha dolu ve planlı bir şekilde kullanılacak.
* İş tanımı yeniden yapılacak. Başarı da başarısızlık da karşılığını alacak.
*
Performans, özlük haklarının belirlenmesinde, yükselmede daha etkili olacak.
* Kamu işçisi ve kamu çalışanlarının aynı statüde olması sağlanacak. Kamu işçisi ve kamu çalışanının ücret farklılıklarının ortadan kaldırılmasına özen gösterilecek.
*
Suç işleyenlerin devlet memurluğundan çıkarılması kolaylaştırılacak.
* Devlet memurunu sadece üst düzey imza yetkisi olanlar temsil edebilecek, bunların sayısı da çok az olacak. Bu görevlilerin grev hakkı olmayacak. Devlet hakem kurulu bu kişilerin iyi düzeydeki ücretini belirleyecek.