Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.10.2015 Gazete
ABONE OL

Yerli otoya lılar talip

lılar, milli otomobilin üretim merkezi olmaya talip. BTSO Başkanı Burkay, 'Güney Kore nasıl inandı ve başardıysa, biz de inanacağız ve başaracağız. Üretimi Bursa'da yapmak istiyoruz' dedi

Yerli otoya Bursalılar talip
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, 'nın milli otomobil üretiminde en önemli aktör olmaya aday olduğunu vurgulayarak, " üretilecekse buna en layık merkez, bilgisi, tecrübesi ve gücüyle Bursa'dır. İlk Türk otomobil fabrikasının kurulduğu Bursa'mız, milli otomobilimizde de üretim merkezi olmaya hazırdır" dedi. Sektörün ihracatının yaklaşık yarısını Bursa'nın gerçekleştirdiğini, Avrupa'nın en iyi otomotiv test merkezinin burada hayata geçirileceğini ve ilk yerli otomobilin testlerinin de burada yapılacağını aktaran Burkay, "Bursa'mız yerli otomobil yatırımı için büyük avantajlar sunmaktadır" diye konuştu. Hyundai'nin 40 yıl önce ilk milli otomobilini, farklı ülkelerden aldığı parçalarla oluşturduğunu hatırlatan Burkay, şöyle devam etti:

BAŞARACAĞIZ
"Maalesef Türkiye'de ülkemizi bir üst lige taşıyacak projelerin ve girişimlerin küçümsendiğini ve yoğun eleştiriler aldığını görüyoruz. Güney Kore'nin yarım asır önce yola çıkan markaları dünyanın tüm pazarlarında milyarlarca dolarlık ekonomik değere ulaşmıştır. Onlar nasıl inandı ve başardıysa, biz de başaracağız. BTSO, 100 yerli otomobil almayı şimdiden taahhüt ediyor. Bursa, üretilecek otomobilin en büyük alıcısı olacak şehirlerin başında gelmektedir."

FİYATI REKABETÇİ OLACAK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil ile ilgili olarak, "Türk halkı büyük ve lüks otomobilleri seviyor ancak satın alamıyor. Bu araç küçük sınıf araç kullananları bile üst sınıfa yükseltebilecek. Aracın rekabetçi fiyatlarla pazara çıkmasını hedefliyoruz" dedi.
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.