Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.10.2015 Gazete
ABONE OL

a 3 birden

lık yapan lere art arda 3 mın yolu açıldı. Maaştan yapılan yüzde 10'luk kesintinin bitmesiyle önemli bir avantaj yakalayacak olan emekli esnaf, diğer zamlardan da yararlanacak

Emekli esnafa 3 zam birden
Emekli olup lık yapanlara, AK Parti'nin seçim beyannamesiyle art arda ların yolu açıldı. Beyannamede yer alan düzenlemeler, esnafın zam sayısını 3'e çıkaracak.

NELER YAPILACAK?
Emekli olup esnaflık yapanların maaşından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yapılıyordu. Bu kesinti, yüzde 10'a çekildi. Şimdi de bu kesintinin tamamen kaldırılması için düğmeye basıldı. AK Parti'nin beyannamesinde, yüzde 10'luk kesintinin sona ereceği açıklandı. Bunun için yasa çıkarılacak, emekli esnafın maaşındaki yüzde 10'luk kesinti bitecek. Böylece maaşlarda artış sağlanacak. Emekli esnaf, bunun yanı sıra diğer zamlardan da yararlanacak. AK Parti'nin seçim beyannamesine göre, tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 100 lira seyyanen zam yapılacak. Emekli olup esnaflık yapanların büyük çoğunluğu da, SSK ve Bağ-Kur emeklisi. SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olup esnaflık yapanlar da 100 liralık seyyanen zamdan yararlanacak. Ayrıca Ocak'ta tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak enflasyon artışından faydalanacaklar. Memuriyetten emekli olup esnaflık yapanlar ise toplu sözleşme kapsamında Ocak'ta tüm memurlar ve memur emeklileri gibi yüzde 6 zam alacak. Ayrıca 2015 yılından enflasyon farkı oluşmuşsa, bu artıştan da Ocak'ta diğer memur ve memur emeklileri gibi yararlanacaklar.

İLK İŞ YASA

Seyyanen zam ve destek primi kesintisinin kaldırılması düzenlemeleri, AK Parti'nin öncelikleri arasında bulunuyor. Bu düzenlemelerin, seçimden sonra ilk çıkarılacak yasalardan olması planlanıyor. Yasaların Aralık ayında çıkarılması bekleniyor.

kalan karakter 1000

Bahattin Bahattin

Emeklilikte yaşa takılanlar da artık emekli maaşı almak istiyor.Bir düzenlemeyi bekliyoruz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.10.2015 12:53
niyazi yılmaz niyazi yılmaz

ben sgdp borcunu dokuz binlira ödüyoru üç taksitim kaldı şimdisgdp borcu kalkarsa benim ödediğim paran ne olacak geri ödenecekmi bir açıklama bekliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.10.2015 12:42
hüseyin hüseyin

geçmiş yıllarda vergi kaydı olup bağkur kaydı olmayan vatandaşlara geriye yönelik borçlanma hakkı verilsin mağduriyet sona ersin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 20.10.2015 10:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.