Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 13.10.2015 Gazete

İlk milli patates 2016'da tezgahta

İlk milli patates 2016'da tezgahta
Türkiye'yi tohumda dışa bağımlılıktan kurtaracak 'ilk yerli patatesler' Ocak'tan itibaren çiftçilerle buluşacak. Tohum isimleri 'Fatih' ve 'Onaran2015' olan in 2016'da pazar tezgahlarında yer alması, her yıl yurt dışına çıkan milyonlarca doların da Türkiye kasasında kalmasını sağlayacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Niğde'deki Patates Araştırma Enstitüsü tarafından 2005'ten bu yana sürdürülen araştırmalar sonucunda ilk defa 1 Nisan 2015'te 'Fatih' ve 'Onaran 2015' yerli patates tohumları tescil edilmişti. AK Parti 1 Kasım 2015 seçim beyannamesinde de yer alan 'Türkiye'nin ilk yerli patatesini' üretme projesi 2016'dan itibaren resmen hayata geçmiş olacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.