Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 12.10.2015 Gazete
ABONE OL

ye yağacak

'nin seçim beyannamesi, lere 2, hatta 3 mın yolunu açtı. Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri, hem 100 lira seyyanen zam hem enflasyon artışı alacak. Ayrıca çalışan emekliler, yüzde 10'luk kesintinin bitmesiyle bir zam daha almış olacak

Emekliye zam yağacak
Seçim beyannamesiyle toplumun tüm kesimlerine müjdeler veren AK Parti, lere de art arda ların yolunu açtı. Sayıları 8.9 milyona ulaşan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, normal şartlarda Ocak ayında enflasyon zammı alacaktı. Ancak AK Parti, beyannamesinde tüm SSK ve Bağ- Kur emeklilerine ekstra 100 lira seyyanen zam yapacağını, ticari faaliyette bulunan emeklilerin ından yapılan yüzde 10'luk kesintiyi kaldıracağını açıkladı. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklileri art arda 2 zam birden alacak. Bu emeklilerden ticari faaliyette bulunanlar, yüzde 10'luk kesintinin kalkmasıyla üçüncü zamma kavuşacak.

YASA ÇIKARILACAK
Seyyanen zam ve kesintiye son verilmesi için seçimden sonra yasa çıkartılacak. 2 düzenlemenin de Aralık ayında hayata geçmesi bekleniyor. Buna göre; tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Aralık'ta 100 lira zam alacak. Çalışan emeklilerden yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi de aynı ay bitecek. Ardından Ocak ayında da tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2015'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam yapılacak. 6 aylık enflasyon ne kadar çıkarsa, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de o kadar zam alacak. 100 liralık seyyanen zamdan, Temmuz'da, maaşı bin liranın altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri yararlanmıştı. Bu emekliler seçimden sonra yasanın çıkmasıyla ikinci kez seyyanen 100 lira zamdan yararlanmış olacak. Tabii Ocak'ta yapılacak enflasyon zammından ve ticari faaliyette bulunuyorsa destek primi kesintisinin kaldırılması avantajından da faydalanacaklar.

MEMUR EMEKLİSİ DE ALDI

Hükümet, maaşının ne kadar olduğuna bakmaksızın 1.9 milyon memur emeklisinin tamamına geçen ay ortalama 100 lira artışı yansıttı. Memur emeklileri toplu sözleşme kapsamında Ocak'ta yüzde 6 zam alacak. Ayrıca bu yılın ikinci yarısında enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, oluşacak fark da Ocak'ta maaşlara yansıtılacak.


kalan karakter 1000

hümmet hümmet

emekliye faizsiz kredi verilecekti bekliyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 14.10.2015 11:35
unal unal

emeklilere bir defaya mahsus olmak uzere faizsiz kredi vardı ne oldu ses çıkmadı ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 14.10.2015 11:34
ismail ismail

2000 snrası emeklilere intibak yapılmalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır0
cevapla 12.10.2015 20:47
demet demet

emeklilikte yaşa takılanlar için yaş indirimi yapılmıyorsa bana 7 yıl vurdu 5 yılını çalıştım 2 yılım daha var ve diyabet hastasıyım madem yaş indirimi yapılmayacak o zaman işsizlik sigortası süresini uzatsınlar mesela 15 ay yapılsın..

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 12.10.2015 16:33
emekli emekli

müjdeeee

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır12
cevapla 12.10.2015 15:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.