Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.10.2015 Gazete
ABONE OL

Aralık 2015'te

Asgari ücret Aralık 2015'te
Yine beyannamede yer alan in net 1.300 liraya yükseltileceği müjdesi de seçimlerden sonra devreye girecek. Her yıl Aralık'ta toplanan asgari ücret komisyonu, bir sonraki yıl uygulanacak olan ikinci 6 aylık asgari ücreti belirliyor. Buraya getirilecek 1.300 liralık teklifin büyük ihtimalle kabul edilmesi bekleniyor. Böylece Aralık ayında asgari ücret artırılacak ve bu artış maaşlara Ocak 2016'da yansıtılacak. Başbakan Davutoğlu da zamlı asgari ücretin Ocak 2016'da uygulanacağını söyledi. Eski Çalışma Bakanı Faruk Çelik'te Aralık 2015'te toplanacak komisyonda 1.300 liralık teklifi vereceklerini söylemişti.

İŞSİZLERE 1.400 LİRA ÖDENEK
Asgari ücretin yükseltilmesi işsizlik ödeneğini de artırıyor. İşsizlik maaşı asgari ücretin brütüne göre belirleniyor. En yüksek işsizlik ücreti brüt asgari ücretin yüzde 80'i oluyor. Bunun altındaki rakamlar da maaşın yüzde 40'ı olarak tespit ediliyor. Buna göre şimdi asgari ücretli bir çalışan işsiz kaldığında 510 lira maaş alırken net asgari ücretin 1.300 lira olması durumunda ise 735 lira maaş almış olacak. En yüksek işsizlik maaşı ise 1.400 lirayı geçecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.