Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.02.2015 Gazete

nin 'a ulaştı

Çalışan lerin yüzde 15'lik Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi çilesi bitiyor Kesintinin kalkması ya da sınırlanması gündemde. Konu, 'ın önüne geldi

Emeklinin zammı Başbakan'a ulaştı
Emekli olup çalışmaya devam edenler muradına eriyor. Yüzde 15'lik Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisine neşter vurulması için düğmeye basıldı. Konu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından masaya yatırılırken, formüller de değerlendiriliyor. Destek primi kesintisi konusundaki çalışmalar Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da iletildi.

BAŞBAKAN KARAR VERECEK
Çalışan ler, düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesini beklerken; detaylarını da merak ediyor. 3 formül üzerinde durulduğu konuşuluyor. Hangi formülün uygulanacağına Başbakan karar verecek. İlk formül, belli bir yaşın üzerindeki çalışan emeklilerden yüzde 15'lik destek primi kesintisinin kaldırılması. Burada yaşın, 60 yaş ve üstü olarak belirlenebileceği ifade ediliyor. İkinci formül, tüm çalışan emeklilerden kesinti oranının indirilmesi. Üçüncü formüle göre ise; destek primi kesintisi; belli yaşın üstündekiler için bitecek, altındakiler için ise azaltılacak. Bu formüllerden birisinin mi, yoksa başka bir formülün mü uygulanacağı merak ediliyor.

ESNAF DERTLİ
Prim kesintisi, emekli olup işyeri açanların en büyük derdi. Emekli maaşlarından yapılan yüzde 15'lik kesintiden şikayet eden esnaf, "İhtiyacımız var ki çalışıyoruz. Devlete vergi veriyor, istihdam yaratıyor, çalışanların primlerini yatırıyoruz. Niçin maaşımızdan kesinti yapılıyor?" değerlendirmeleri yapıyor. Destek primi kesintisi nedeniyle bin lira emekli maaşı olan esnafın eline, 850 lira geçiyor.

'EN İYİ ARTIŞLARI YAPTIK!'
Bir soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu çalışanlarının ve emeklilerin mali ve sosyal haklarında yapılan artışların devletin mali imkanları, memleketin ekonomik gelişmesi ve milli gelir düzeyi, genel geçim şartları ile yıllık enflasyon oranları göz önünde bulundurulmak suretiyle tespit edildiğini söyledi.
Emekli aylıklarına ilişkin söz konusu artışların karşılaştırıldığında, aylıklardaki artışların enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleştiği ve aylıklardaki reel artışların emeklilerin satın alma güçlerini de artırdığının görüldüğünü ifade eden Mehmet Şimşek, "Öte yandan emekli aylıklarında genel bir düzenlemeyle ilave artışlar yapılmasına yönelik halihazırda bakanlığımızca yürütülmekte olan bir çalışma bulunmamaktadır" dedi.

kalan karakter 1000

 Destek primi Destek primi

Destek primi kesintisi temmuz ayından itibaren yüzde 15 yüzde 10 a düşmesine rağmen işveren bu parayı ödemiyor emeklilere bu işin aslını öğrenebilirmiyiz Saygılar. dursuntan61@gmail.com

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.10.2015 14:54
halkın içinden halkın içinden

emekliden kesinti kalkması gerekir hatta elektrik ve su faturası da devletten olması gerekir bence

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 25.02.2015 08:58
Ankaralı Ankaralı

Peki emekli olupta emekli olduktan sonra çalışan ve daha sonra çalışmayı bırakan ve SGDP borcunu ödeyen emeklililerin hali ne olacak 15000 tl ye yakın para ödedik bu paralar ne olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 24.02.2015 15:03
sedat35 sedat35

İnşallah en kısa zamanda şu kesintiden kurtuluruz da elimiz biraz rahatlar duyun sesimizi en uygun formül tüm emeklilerin kesintisinin iptal edilmesi sayın başbakanım

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır1
cevapla 24.02.2015 12:47
şükran şükran

Sigorta öncesi doğum borçlanması istiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 24.02.2015 09:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.