Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.02.2015 Gazete
ABONE OL

Yüksek işsizliği artırdı

Yüksek faiz işsizliği artırdı
MERKEZ Bankası'nın yüksek politikasındaki ısrarının faturası vatandaşa çıkmaya devam ediyor. 2014 yılında özel sektör yatırımlarını durdururken, iç talebi de frenleyerek büyümeyi aşağı çeken yüksek faiz politikası nedeniyle, işsizlik Kasım ayında yüzde 10.7 ile Şubat 2011'den bu yanaki en yüksek seviyeye çıktı. İşsizlik oranındaki yükselişte, işgücüne katılımdaki artış ve Suriyeli göçmenler de etkili oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı Kasım'da 3 milyon 96 bin kişi oldu. Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı yüzde 12.7 olarak tahmin edildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.