Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.02.2015 Gazete
ABONE OL

Ev sahibine indirimi

geliri elde edenler, Mart ayı içinde verecek. TAKVİM, fazla ödenmemesi için mükelleflere rehberlik ediyor

Kira geliri olanlar dikkat!
KİRA gelir si si verecekler için geri sayım başladı. 2 Mart ile 25 Mart arasında mükellefler beyannamelerini teslim edecek. TAKVİM, gelir vergisi ödeyeceklere rehberlik ediyor. Kira geliri elde eden mükelleflerin vergisi ile ilgili, kanunda birçok hak ve muafiyet bulunuyor. Öncelikle, Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan mesken kira gelirleri için uygulanan istisna, 2014 takvim yılında elde edilen kira gelirleri için 3 bin 300 TL olarak tespit edildi. Yani yıllık kira geliri 3 bin 300 lira ve altında olanlar vergiden muaflar, beyanname vermiyor, vergi ödemiyorlar. Kira geliri beyanı 'götürü gider' veya 'gerçek gider' yöntemlerinden biri seçilerek yapılıyor. Götürü gider yönteminde, önce 3 bin 300 liralık istisna düşülüyor, ardından 1 lira masrafınız olmasa bile, yüzde 25'lik tutar indiriliyor. Kalan tutar üzerinden vergi hesaplanıyor. Gerçek gider yönteminde de yine yıllık kira gelirinizden istisna düşülüyor. Ardından, beyan ettiğiniz masraflar tek tek indirilerek, verginiz hesaplanıyor. Gerçek giderde vergiden düşülen giderler şöyle:

VERGİDEN DÜŞÜLÜYOR ?
Kiraya verdiğiniz u, son 5 yıl içinde satın aldıysanız, evin satın alma bedelinin yüzde 5'i. ? Ev kiraya verilip, kiraya çıkılmışsa, oturulan evin kira bedeli. ? Kira geliri elde edilen konut için ödenen aydınlatma, ısıtma, su, asansör, sigorta, onarım, bakım, idame ve idare giderleri. ? Kiradaki ev banka kredisi kullanılarak satın alındıysa, kredinin faizleri. ? Konut için vergi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya veren tarafından belediyelere ödenen harcamalara katılma payları. ? Amortismanlar. ? Konut ile ilgili ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar. ? Belgelenen eğitim ve sağlık harcamaları, bağış ve yardımlar, sponsorluk harcamalarının belli yüzdesi. ? Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile konut sahibinin kendi ödediği prim (SSK, Bağ-Kur gibi sigorta ödemeleri) ödemelerinin belli yüzdesi vergi matrahından düşülür.

VERGİ NE ZAMAN VE NEREYE ÖDENİR?
Gelir vergisi Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. Hesaplanan vergi;
Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine,
Bağlı olunan vergi dairesinin bulunduğu yerin belediye sınırları dışındaki vergi dairelerine,
Tahsile yetkili banka şubelerine ödenebilir.

BEYANNAME TESLİM ETME SÜRESİNİ SAKIN GEÇİRMEYİN
Beyannameler 25 Mart akşamına kadar teslim edilmeli. Beyanname; normal posta ile veya özel dağıtım şirketleri aracılığıyla gönderilirse, vergi dairesine ulaştığı tarih, taahhütlü olarak posta ile gönderilmiş ise postaya veriliş tarihi geçerli. Beyanname, mükelleflerin ikametgahlarının bulunduğu yerin vergi dairesine verilecek. Mükellefler, beyannamelerini elektronik ortamda da gönderebilir. Beyannameyi dolduramayanlar 444 0 189'u arayarak yardım alabilir.

YARIN: Vergi ödenmeyen durumlar?

ÖZLEM KAMER TERCANLIkalan karakter 1000

Yorumcu Yorumcu

Geçen senede vergiden istisna kısım 3300 tl idi Enflasyon % 0 mı

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 17.02.2015 09:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.