Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.02.2015 Gazete
ABONE OL

Lobinin oyunu tutmadı

Faizci lobi, ı 2.51'e yükseltti. Cevap vatandaştan geldi. Dövizini satan vatandaş kuru aşağı çekti

Lobinin dolar oyunu tutmadı
Dolar, uluslararası piyasalardaki gelişmeler ve Merkez Bankası'nın faiz indirimini engellemeye yönelik spekülatif alımlarla 2.51 TL ile rekor kırarken, Türk halkı bu oyuna gelmedi. daki sert yükseliş sırasında, 'nın yapamadığını yaparak adeta piyasa yapıcı gibi davranan ve döviz satışına geçen Türkler, doların ateşinin daha fazla yükselmesini engelledi. Bankalardaki döviz hesaplarının büyüklüğü, doların yüzde 10'a yakın yükseldiği 14 Kasım 2014-30 Ocak 2015 tarihleri arasında 17.6 milyar dolar azalarak 170.1 milyar dolardan, 152.4 milyar dolara indi. Döviz hesaplarının büyüklüğü 22 Kasım 2013'ten bu yanaki en düşük seviyeye geriledi. 17-25 Aralık darbe girişimi sonrasında döviz hesapları yaklaşık 20 milyar dolar artmıştı. Döviz hesaplarındaki azalmanın önemli bir bölümünün bireysel yatırımcıların satışından kaynaklandığına dikkat çeken analistler, "Yerli yatırımcı kur yükseldikçe, satış tarafına geçti. Ayrıca, euro/dolar paritesindeki gerilemenin etkisiyle, dolar bazındaki erimenin bir kısmı, euro mevduatlarının dolara göre düşmesinden kaynaklandı" değerlendirmesinde bulundu.

kalan karakter 1000

kuzey kuzey

Bügün 10 Milyar dolar girdi TL' döndü diyelim. 15-20 gün sonra TL kaç dolar edecek.
Demek ki Lobinin oyunu daha bitmemiş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 15.02.2015 17:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.