Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 12.02.2015 Gazete
ABONE OL

Emeklinin gözü enflasyonda

ve emeklilerinden sonra memur emeklileri de enflasyon rakamlarına kilitlendi. Temmuz'a kadar çıkacak 6 aylık enflasyon zam oranını belirleyecek

Emeklinin gözü enflasyonda
Türkiye'de para politikalarını etkileyen enflasyon rakamları emekliler için de büyük önem arz ediyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri oluşan enflasyon oranında zam alırken, memur emeklileri toplu sözleşme zammının üzerinde çıkacak enflasyonu, fark olarak alıyor. Türkiye'de maaş alan 10 milyon emekli için her yıl iki kez artış yaşanıyor. SSK ve Bağ-Kur'a bağlı emekliler Ocak ve Temmuz aylarında oluşan 6'şar aylık enflasyon kadar fark alıyor. Son olarak Ocak ayında Temmuz- Aralık 2014 arasında oluşan yüzde 2.33'lük enflasyon emeklilerin maaşına artış olarak yansıtıldı.

TEMMUZ ZAMMI

Emekliler şimdi Ocak -Temmuz 2015 arasında oluşacak yeni enflasyon rakamını beklemeye başladılar. Her ay oluşan enflasyon artışı 6 ayın sonunda kaça ulaşırsa bu rakam emeklinin maaşına yansıyor. Memur emeklileri ise toplu sözleşmede oluşan zam oranını alıyor.

YÜZDE 3.63

Bu yıl memur emeklileri Ocak'ta yüzde 3, Temmuz'da da yüzde 3 olmak üzere iki zam alacak. Bu arada oluşan 6 aylık enflasyon, Temmuz'da yüzde 3'ün üzerinde çıkarsa, bu fark da memur emeklilerine ödenecek. Bu yüzden ilk 6 ayda oluşacak enflasyon rakamı bütün emeklileri ve bununla birlikte memurları ilgilendiriyor. Bu rakamın yüzde 3.63 olması bekleniyor. Ama bu tamamen öngörü. Bu yüzden Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamından sonra 6 aylık oran da resmen ortaya çıkacak.

81 KURUŞ BORÇ 288 LİRA OLDU

Batman'da PTT'de çalışan Abdulkadir Bağcı, 1989'da askerlik borçlanması yaptı. 2013 yılında emekli olan Bağcı, Ocak'ta aldığı emekli maaşından 288 lira 20 kuruşluk kesintisiyle karşılaştı. Kesintiyi araştıran Bağcı, askerlik borçlanması primini 81 kuruş eksik yatırdığını öğrendi. Kurumun yaptığı hatanın cezasının kendisine kesildiğini belirten Bağcı, "SGK kuruşun hesabını benden sordu" dedi.

kalan karakter 1000

Bahattin Bahattin

Emeklilikte yaşa takılanlar seçim öncesi emeklilik haklarının geri verilmesini istiyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2015 14:25
mutsuz emekli mutsuz emekli

hükümet emeklinin ahını almak istemiyorsa seçimden önce intibak yasasını çıkartmalıdır. sadaka değil emeklinin önceki senelerden çalınan hakları intibak düzenlemesi ile emekliye iade edilmelidir emeklinin esas gündemi intibakdır. belki temmuza kadar ahirete göç edecek bir çok emekli olacaktır hiç değilse 7 haziran seçiminden önce emeklilerin duasını alınız. intibak yasasını seçimden önce mutlaka ve mutlaka çıkartmalıdır. AKP hükümeti.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 12.02.2015 13:14
selma selma

boşuna aglamayın kendim ettim kendim buldum...:)

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 12.02.2015 13:13
Misafir Misafir

Sigorta öncesi doğum borçlanması istiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 12.02.2015 13:12
aç emekli aç emekli

ocakta çok aldı emekliler şimdi temmuzu bekliyorlar daha çok beklersiniz

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 12.02.2015 12:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.