Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 10.02.2015 Gazete
ABONE OL

Sanayi üretimi 3 yılın zirvesinde

Sanayi üretimi 3 yılın zirvesinde
Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretiminde 2014 tablosu belli oldu. Hükümetin başarılı çalışmaları ile 2014 yılının tamamında sanayi üretimindeki artış yüzde 3.6 ile son 3 yılın zirvesinde gerçekleşti. Sanayi üretimi 2012'de yüzde 2.5; 2013'te yüzde 3.4 artmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre; takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Aralık'ta yüzde 2.6 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1.2 yükseldi. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık olarak incelendiğinde 2014 yılı ortalaması önceki yılın ortalamasına göre madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 7.4, imalat sanayi sektöründe yüzde 3.2 arttı.

AB'Yİ VE OECD'Yİ SOLLADIK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin sanayi üretiminin öncülüğünde büyümeye devam ettiğini belirterek, "Rakamlar, 2014 yılı büyümesinin hem AB ülkeleri hem de OECD ortalamalarının üzerinde olduğunu göstermektedir" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.