Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 05.02.2015 Gazete
ABONE OL

Yasa tamam borç siliniyor

nu yapılandırmayan 1.3 milyon Bağ-Kur'luya verilen müjdenin detaylarını TAKVİM açıklıyor. Düzenleme hazır, Meclis'ten geçecek yasa ile borç silinecek, hizmet süresi askıya alınacak. İhtiyaç duyulduğunda bu süre canlandırılabilecek

Yasa tamam borç siliniyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun nu yapılandırmak için başvurmayan 1 milyon 305 bin Bağ- Kur'luya verdiği müjdenin detayları belli oldu. Borçlu Bağ-Kur'luların sağlıktan yararlanmasını sağlayacak, hizmet süresine ihtiyacı olmayanlara da emeklilik yolunu açacak düzenlemenin ayrıntılarını TAKVİM açıklıyor. İşte adım adım yeni düzenleme:

YASA ÇIKACAK

Borçlu Bağ-Kur'lulara yönelik düzenlemenin halen Meclis komisyonunda görüşülen torba yasa tasarısına eklenmesi için önerge verildi. Bir değişiklik yapılmazsa, düzenleme yasanın Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihi takip eden ay başından itibaren yürürlüğe girecek.

Düzenlemeden 12 aydan fazla prim borcu olan esnaf, tüccar, şirket ortağı ve çiftçi gibi Bağ-Kur'lular yararlanacak. Borç silinecek, borcun olduğu dönemdeki hizmet süresi askıya alınacak.

NASIL CANLANDIRILACAK?

Halen 2 aylık prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Borç silindiği için bu kişilere hastane kapısı açılacak. Aileleriyle birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklar.

İleride emeklilik için bu hizmet sürelerine ihtiyaç duyanlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurarak bunları canlandırabilecek. Bağ-Kur'lu askıya alınan bu hizmet sürelerinin tamamını canlandırabileceği gibi, ihtiyacı kadarını da canlandırabilecek. 30 günlük dönemi canlandırmak için başvurulan tarihteki asgari ücretin yüzde 34'ünü ödemek gerekecek. Ödemenin de 3 ay içinde yapılması şartı gelecek.

BAĞ-KUR'LUNUN YÜZÜ GÜLDÜ

Bağ-Kur borcu olanlara yönelik yeni düzenleme, sevinç yarattı. Yapılandırma imkanından yararlanmak için başvuramayan Bağ-Kur'lular, hem borcun silinip hizmetin askıya alınmasına hem de bu şekilde sağlıktan yararlanma imkanı getirilmesine imkan verecek düzenlemeden memnun.

TAKVİM'i arayan Bağ-Kur'lular, şunları kaydetti. "Borcumuz olduğu için sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorduk. Askıya alınan hizmet süresini ilerleyen zamanda yatırıp tekrar emekliliğe saydırma imkanımız olacak."

kalan karakter 1000

ayşe ayşe

2008 den belli bağkur borcum var hastaneden yararlanabilcakmiyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 07.04.2015 16:53
esnaf esnaf

borcunu içra gelir korkusuyla yapılandırma yapan esnafında bu yasadan faydalanması şart.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 24.02.2015 14:52
cengiz cengiz

benim bakura 24 ay borcum vardı ben bu borcu yapılandırdım birinci taksidi ödedim ama bu borcu sildirmek istiyorum silinirmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır4
cevapla 21.02.2015 20:53
recep yarlıgan recep yarlıgan

emekli sandığından emekli olupta prim borcu olanlarında borcu siliniyormu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.02.2015 23:52
bülent bülent

bende yaşı bekliyorum.günüm dolmuş 4 yıllık borcum var .yapılandırdık .madem silinecek bizimkinide silmeleri gerekir

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 07.02.2015 13:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.