Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 03.02.2015 Gazete
ABONE OL

Prim eksiği olana lik imkanı

Çalışan lere Sosyal Güvenlik Destek Primi müjdesi büyük sevinç yarattı. Prim eksiği olduğu için emekli olamayanlar da 'Sıra bize geldi' diyerek umutlandı. Gözler Çalışma Bakanlığı'nda...

Prim eksiği olana emeklilik imkanı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışan lerin derdine derman olmak için yaptığı çalışma büyük heyecan yarattı. Emekli olup esnaflık yapanlar, Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintilerine sınırlama getirecek çalışmayı sevinçle karşıladı. 550 bin çalışan emekliye nefes aldıracak çalışmanın kısa sürede hayata geçmesi beklenirken; prim eksiği nedeniyle emekli olamayanlar da "Sıra bize geldi" diyerek umutlandı. Yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp, prim günü eksiği bulunanlar, kendilerine emeklilik imkanı getirecek düzenlemeyi bekliyor.

100 BİN KİŞİ VAR
TAKVİM
'i arayan emekli adayları, "Çalışan emeklilerin destek primi sorunu çözüme kavuşuyor. Şimdi sıra bizde. Çalışma Bakanımız daha önce bizim durumumuzun tartışıldığını, bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanması halinde hayata geçebileceğini belirtmişti. Bir müjdenin de bizlere verilmesini istiyoruz" diyor. Kendilerine geçmişe yönelik borçlanma imkanı verilmesini talep eden emekli adayları, "Yaşımız nedeniyle artık çalışamıyoruz, eksik primlerimizi tamamlayamıyoruz. Borçlanma imkanı versinler, eksiğimizi tamamlayıp emekli olalım" şeklinde konuşuyor. Prim günü şartına takılan yaklaşık 100 bin kişi bulunuyor. Edinilen bilgiye göre; yasa ile belli bir yaşın üzerindekilere eksik primini borçlanma imkanı getirilmesi üzerinde duruluyor.

ÇALIŞMA MEMNUN ETTİ
Sosyal Güvenlik Destek Primi ile ilgili çalışma çalışan emeklileri sevindirdi. Özellikle emekli olup esnaflık yapanlar, destek primi kesintisine sınırlama getirilecek olmasından memnun. TAKVİM'i arayan emekliler, şöyle konuştu: "Çalıştığımız için maaşımızdan destek primi kesiliyor. Biz zaten emekli maaşıyla geçinemediğimiz için çalışıyoruz. Yapılan çalışma bizleri mutlu etti. En kısa sürede detaylarının açıklanmasını ve hayata geçirilmesini bekliyoruz."

60 YAŞ SINIRI GÜNDEMDE
Prim eksiği olanlar için iki formül üzerinde duruluyor. Buna göre öncelikle 60 yaş ve üstünde olanların emekliliklerinin sağlanması gündemde. Bu durumda bu yaştaki vatandaşlar kalan primlerini toplu olarak ödeyerek emeklilik hakkına kavuşacak. İkinci formülde ise belli bir prime ulaşanlar için hak tanınacak. Burada bin 800 gün sınırı konuluyor. Bu formüle göre yaş şartı aranmayacak.


kalan karakter 1000

seher seher

benim babamda 63 yaşında ve hasta çalışabilecek durumda değil lütfen bir an önce bu yasayı çıkarın.2100 gün pirimi var ama tamamlayamadığı için emekli olamıyor. bağkurlulara çıkardınız lütfen ssk verin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 16.09.2015 15:20
izzet izzet

allahdanrevamıhepbagkurluyaverdinizyassklıyaneverdıniz

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 24.06.2015 15:42
ismi lazımdeğil ismi lazımdeğil

erkekler hep kendilerine yontsun süleyman bey 55 yaşında bir erkeğin çalışamayacağından bahsedip kendi sınırını koyuyor yaşını ve sigortatlılk süresini doldurup bir sene prim gnü kalanlar 50 yaşındaki bayanlar ne yapabiliyormuş iş bulabiliyormuymuş burdan bir cevap versin

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 28.04.2015 08:52
ahmet ahmet

pirim günüm eksik yaş 61. bundan dolayı çalışmam imkansız hale geliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 21.04.2015 19:29
şerif şerif

pirim günüm eksik yaşımı tamamladım yaşımda dolayı çalışmam imkansız hale geliyor gerçekten çok mağduruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 21.04.2015 19:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.