Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 03.02.2015 Gazete

a geliyor

Esnafa tazminat geliyor
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, ve sanatkarlara kıdem ı ve işsizlik ödeneği verilmesini istedi. Palandöken, esnaf ve sanatkarların riskler karşısında korunmasının önemine dikkati çekerek, kıdem tazminatında yapılacak son düzenlemeye esnaf ve sanatkarların da dahil edilmesi talebinde bulundu.

FONA AKTARILSIN
Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon 600 bin esnaf ve sanatkar bulunduğunu belirten TESK Başkanı Palandöken, şunları kaydetti: "Esnaf ve sanatkar günü gelince Bağ- Kur'dan emekli olmaktadır. Emekli olurken, memura emeklilik ikramiyesi ve işçiye de kıdem tazminatı ödeniyor. İşçiye İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödeme yapılıyor. Ancak, esnaf ve sanatkar işyerini kapatırsa işsizlik ödeneği alamıyor. Emekli olup çalışmaya devam eden esnaf ve sanatkarın emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesiliyor. Eğer böyle bir kesinti yapılıyorsa fona aktarılarak, işsiz kalınca esnaf ve sanatkara da işsizlik ödeneği verilsin. Emekli oluncaya kadar yapılan prim ödemelerinden bir fon oluşturularak, esnafa emeklilik halinde kıdem tazminatı da verilsin."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.