Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 01.02.2015 Gazete
ABONE OL

nden 1 milyar dolar geldi

Spor turizminden 1 milyar dolar geldi
Türkiye'de nin toplamdan aldığı pay yüzde 1.5 düzeyinde kalırken, bu pastadan en çok golf ve futbol pay aldı. 2014 yılında 550 binin üzerinde yabancı turist Türkiye'de sportif faaliyet bulundu ve 900 milyon doların üzerinde harcama yaptı.

TÜRSAB'ın Spor Turizmi Raporu'na göre, bir spor turisti, ortalama bir turistin 2 katı kadar harcama yapıyor. Bir başka deyişle, Türkiye'ye gelen yabancı sporsever turistin harcaması bin 648 dolar düzeyinde. Türkiye'de Antalya Belek'e gelen golf severlerin sayısı 160 bine yakınken, bu yıl Antalya'da kamp yapan futbol takımı sayısı ise bin 200 civarında. Bu takımların yüzde 90'ı yabancı. 2014 yılında dünyada 1.2 trilyon dolara yakın büyüklüğe ulaşan turizm sektöründen sporun aldığı pay 180 milyar dolar seviyesinde. Küresel turizmin büyümesi yüzde 4-5'lerde seyrederken, spor turizminde bu rakam yüzde 14'lere kadar çıkıyor. Türkiye bu sayede 12 ay süren bir turizm hareketliliği yaşıyor.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.