Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 01.02.2015 Gazete
ABONE OL

köstebeğe sahip çıktı

Başkanvekili Mütalip Ünal, 17-25 Aralık darbe girişiminden önce, hedefteki isimlerin banka hesaplarına giren ve bilgileri Pensilvanya'ya götüren murakıplardan Oktay Çolak'ı özel danışman yaptı

Paralel köstebeğe sahip çıktı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanvekili Mutalip Ünal murakıba sahip çıktı. 17-25 Aralık darbe girişiminden önce, hedefteki tüm isimlerin banka hesaplarına giren, kişisel bilgileri didik didik eden ve Pensilvanya'ya götüren murakıplar arasında bulunan Oktay Çolak'ın 'daki görevinden istifa ettiği öğrenildi.

ÖZEL DANIŞMAN OLDU
Kulislerde Çolak'ın "Beni daha rahat bir göreve alın" diyerek denetim dairesi başkanlığından ayrılmak istediği, Mukim Öztekin'in ayrılmasından sonra kurul başkanlığına vekalet eden Mutalip Ünal'ın da kendisini 'özel danışman' kadrosuna aldığı belirtiliyor. Oktay Çolak, kurumda en son Denetim Dairesi Başkanlığı görevini yürütüyordu. Bu daire paralel yapının bankası Bank Asya'yı da inceleyen birim olarak biliniyor. 17-25 Aralık darbe girişimlerinin finansörü olan Bank Asya, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 300 milyon TL ile bankacılık sektöründe son 10 yılın zarar rekorunu kırmıştı. Batık kredi oranı yüzde 20'ye ulaşan bankadan bir yılda 9.4 milyar TL para çıkışı oldu. Denetim Dairesi'nin hazırladığı raporlarda bankanın, batık kredi karşılıklarını ayırması durumunda gerçek zararının çok daha fazla olduğunun görülüceği belirtilirken, bankanın bu durumdan çıkabilmesi için adeta yol haritası çizilmişti.


ÇOLAK KİMDİ?
BDDK
tarafından görevlendirildikleri için her türlü bilgiye kendilerine verilen özel şifrelerle ulaşabilen 8 murakıptan biri olan Oktay Çolak'ın adı 17-25 Aralık darbe girişimi öncesinde, savcı talimatı olmadan, siyasiler, bürokratlar, ve işadamlarının Halkbank ve Vakıfbank'taki özel hesaplarına giren paralel köstebekler arasında geçmişti. Murakıpların bu bilgileri Pensilvanya'ya ulaştırdıkları anlaşılmıştı.

Abdurrahman ŞİMŞEK

kalan karakter 1000

vefa vefa

madem devlet bunları biliyorsa, suçun karşılığı olan ceza niye gerçekleşmiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 01.02.2015 09:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.