Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 29.07.2014 Gazete
ABONE OL

Doktor ithal edeceğiz

Türkiye, 'ın yeni mezun doktorlarına üniversitelerde asistanlık izni verecek. Bakan Müezzinoğlu, 'Bugün bize 10 bin kişi gelse, rahatsız olmayız' dedi

Doktor ithal edeceğiz
Ekonomik krizin vurduğu Yunanistan'da binlerce doktor işsiz kalınca, Türkiye Yunanlı doktorlara kapıyı açtı. Uzmanlık eğitimi için 'da yıllarca sıra bekleyen yeni mezun doktorlara Türkiye'deki üniversitelerde asistanlık izni verilecek. Daha önce özel hastanelerde çalışma izni verilen yabancı doktorlara yeni düzenlemeyle kamuda çalışmanın da kapısı aralanacak. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Yunanistan ziyaretinde ithal doktor meselesini gündeme getirdi.

10 BİN ASİSTAN LAZIM
Yunanistan hükümetinden resmen doktor talebinde bulunan Bakan Müezzinoğlu, "YÖK ve Dışişleri ile görüşeceğiz. Yunanistan'da doktorlar uzmanlık eğitimi için uzun yıllar bekliyor. Biz bu doktorlara uzmanlık eğitimini Türkiye'deki üniversitelerde yaptırırsak hem şimdi asistan ihtiyacımızı karşılarız hem de gelecekte uzman doktor ihtiyacımıza çare olur" dedi. Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Bizim şu an 10 bin pratisyen, 20 bin uzman olmak üzere 30 bin hekim açığımız var. YÖK belki ilk etapta bin asistan, sonraki yıllarda 2 bin, 3 bin kişi alabilir. Ya da topluca 5 bin kişiye imkan sağlayabiliriz. Bugün bize 10 bin doktor gelse rahatsız olmayız, fazlalık olmaz."

Safure CANTÜRK

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.