Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.07.2014 Gazete
ABONE OL

Uçtular

ndeki büyük talebi fırsat bilen havayolu firmaları, bilet fiyatlarını uçurdu. Bazı hatlarda fiyatlar yüzde 100'e varan oranda zamlandı. Tatil planını son dakikaya bırakanlar yandı

Uçtular
Ramazan Bayramı tatilini ulaşım firmaları fırsata çevirdi. Yaz mevsimine denk gelen bayramda tatilcilerin talebi patlama yapınca, özellikle uçak bileti fiyatları uçtu. Havayolu firmaları, bayram öncesine göre fiyatlara yüzde 50'yi aşkın zam yaptı. Bazı hatlarda artış neredeyse yüzde 100'ü buldu. Tatil planını son dakikaya bırakanlar, fahiş fiyatlar karşısında şaşkına döndü.

EN PAHALISI PEGASUS
İstanbul'dan (Atatürk Havalimanı'ndan) Bodrum'a arefe günü gidip, bayramın son günü dönmek için dün bilet alan, 576 liraya varan para ödedi. Böylece 4 kişilik bir ailenin için ulaşım masrafı 2 bin 304 lirayı buldu. Normal zamanda 2 bin 304 liraya tatil yapabilen bir aile, böylece bayram döneminde bu parayı sadece ulaşıma harcamış oldu. THY, Atlasjet, Pegasus ve Anadolujet, bilet fiyatlarını arefe gününden başlamak üzere bayram boyunca yüksek tutttu. Bilet fiyatları kıyaslandığında en yüksek artışı Pegasus'un yaptığı görülüyor.

BÜYÜK GÖÇ
Ramazan Bayramı tatilinde Türkiye'de büyük bir göç hareketi yaşanacak. 50 milyon kişi yollara düşecek. Bayram tatilini kimileri memleketlerinde, kimileri de tatil beldelerinde geçirecek. Tur operatörleri, geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını ortalama yüzde 40 artırırken, oteller de yüzde 100 doluluğu yakaladı. İç pazarda Kemer ve Bodrum birinci sıraya yerleşirken; yurt dışında Orta Avrupa ve Balkanlar başa baş gidiyor. Bayram hareketliliği turizmcilerin yüzünü güldürdü.

VATANDAŞ İSYANDA
Bilet
fiyatlarının şirketler tarafından adeta fırsatçılık yapılarak tatil zamanlarında artırılmasına isyan eden vatandaşlar, Ulaştırma Bakanlığı'nı göreve çağırdı. Bakanlık'ın yeniden tavan fiyat uygulamasını isteyen vatandaşlar, "Bu soyguna dur denilsin" dedi.

OTOBÜS DE ATEŞ PAHASI
Sadece uçak bileti fiyatları değil, otobüs bileti fiyatları da ateş pahası. Pek çok hatta otobüs bileti bulmak adeta imkansız hale gelirken, fiyatlar da bayram öncesine göre yüzde 30'a varan oranlarda arttı. Pek çok firma, talebi karşılayamayınca, ek seferler için düğmeye bastı.

4 KİŞİNİN BİLET PARASI 2.300 TL

İstanbul-Bodrum gidiş-dönüş fiyatlar
THY .............................568
Atlasjet .......................544
Pegasus .......................576
Anadolujet .................568

OTOBÜSLERDE GİDİŞ-DÖNÜŞ

Arefe günü Bölge Bayramdan sonra
Bodrum 240 200
Antalya 180 150
Diyarbakır 240 200
Trabzon 190 170
İzmir 150 120
Sivas 180 150

UÇAKLARDA GİDİŞ-DÖNÜŞ

Arefe günü Bölge Bayramdan sonra
Bodrum 576 380
Antalya 630 340
Diyarbakır 835 480
Trabzon 840 515
İzmir 576 340
Sivas 590 440

Eda GÜREŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.