Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 10.07.2014 Gazete
ABONE OL

Süper geliyor

2.7 milyon , teknoloji ile tanışıyor. Böylece esnaf, müşterilerine cep telefonundan ulaşarak ürününü pazarlayıp bedava reklam yapacak

Süper esnaf geliyor
Büyük market zincirleri ve mağazalarla sıkı bir rekabet içine giren küçük , artık bu yarışta teknolojiyi kullanarak öne geçmek istiyor. Mahalle esnafının da teknolojiyi kullanarak çağdaş pazarlama yöntemlerini kullanmasını sağlayacak proje Turkcell'den geldi.

ÜCRETSİZ DUYURU
Süper Esnaf isimli bir projeyi hayata geçiren Turkcell, başlattığı kampanya ile de vatandaşları mahalle esnafından alışverişe çağırıyor. Cep telefonuna söz konusu uygulamayı indiren esnaf, bu sayede milyonlarca müşteriye aynı anda ulaşabilecek ve kendini tanıtma imkanı bulacak. Yine vatandaşlar da gittikleri bir yerde aradıkları esnafı anında bulabilecek. Esnaf ayrıca, uygulamadaki programlar sayesinde dükkanından ayrıldığında kamera ile işyerini uzaktan izleyebilecek. Kampanya kapsamında, esnafın ödemelerinin ertelenmesi gibi imkanlar da bulunacak. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, projeyle ilgili şunları söyledi: "Süper Esnaf sayesinde esnaf dükkanını kolaylıkla uygulamaya kaydediyor, müşteri yakındaki esnafı görmek istediğinde bulunduğu konuma ve kategorisine göre esnafı anında görebiliyor. Dileyen esnafımız kampanya duyurularını da bu uygulama üzerinden ücretsiz yapabiliyor. Bu gerçekten hem esnafın hem de müşterilerin yüzünü güldürecek bir yenilik."

Türkiye'de 2.7 milyon esnaf var. ESNAFIN işyeri sayısı 2 milyon. ESNAFIN yüzde 10'u bakkal ve büfeci. YÜZDE 6'sı minibüsçü. YÜZDE 5'i nakliyeci, yüzde 5'i kahve ve internet kafe işletiyor, yüzde 5'i ise berber ve kuaför.

Eda GÜREŞ