Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 05.07.2014 Gazete
ABONE OL

İşçi-esnafa fark a zam!

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla yüzde 5.7 fark alacak olan Bağ-Kur ve işçi leri, lar gibi toplu sözleşmeden yararlanmak istiyor...

İşçi-esnafa fark Memura zam!
Haziran enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte milyonlarca işçi ve Bağ-Kur sinin alacağı enflasyon farkı da belli oldu. Buna göre; emeklilerin Temmuz maaşlarında yüzde 5.7 oranında bir artış olacak. Emekliler, Ocak ayında da yüzde 3.27 enflasyon farkı almışlardı. Böylece işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin 2014 yılında aldıkları toplam enflasyon farkı yüzde 9.15'i buldu. Maaşı bin lira olan bir emeklinin Temmuz'daki artışla birlikte farkı 91.5 liraya ulaştı.

MEMURLAR BU YIL ALAMADI
Enflasyon farkını bu yıl lar ve memur emeklileri alamayacak. Çünkü onlar yapılan toplu sözleşme gereğince zamlarını Ocak ayında seyyanen olarak almıştı. Enflasyon farkı sonrası gazetemizi arayan yüzlerce emekli, zam oranlarının önceden bilinmesini istedi. Kendilerinin de memur emeklileri gibi toplu sözleşmeden faydalanmaları gerektiğini belirten işçi ve Bağ-Kur emeklileri, şunları söyledi: "2008 yılında tüm kurumlar SGK çatısı altında birleştirildi. Öyleyse bu zam tespitinde niçin ayrıcalık yapılıyor? Bizler de memur emeklileri gibi alacağımız zammı önceden bilelim. Toplu sözleşmede tüm emekliler olmalı."

İntibak bekliyoruz

Öte yandan 30 Haziran'daki intibak duruşmasının, bilirkişi raporunun gelmemesi yüzünden ertelenmesine tepki gösteren emekliler, şunları kaydetti: "7 ayda bir rapor niçin yazılamadı? Milyonlarca emekli bu kararı bekliyor. 2000 yılından sonra emekli olanlar ve özellikle önceki intibaktan yararlanamayan Bağ-Kur'lular için de mutlaka intibak yasası çıkmalı, maaş farklılıkları giderilmeli."

kalan karakter 1000

memur memur

çalışmadan alınan maaştır memur maaşı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.07.2015 18:57
mısa mısa

memura zam degil ek göstegesini artırın yeter

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 05.07.2014 16:24
Ragıp Ragıp

memur affı ne oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 05.07.2014 10:56
asude dilek asude dilek

hep istiyoruz fakat alamıyoruz nedenlerini nasıl alınabileceğini araştırıp ona göre hareket etmemiz gerekiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 05.07.2014 01:52
asude dilek asude dilek

şikayet etmek yerine memur ve memur emeklilerine hangi yollardan hak aranabilir onu araştırıp ne yapılması gerekiyorsa o yapılması gerekiyor sesimizi çıkarırken hak ararken haklarımızın alınması için yasal hakların alınması gerektiği bunun içinde bilenlerden faydalanılması kanaatindeyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 05.07.2014 01:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.