Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 03.07.2014 Gazete
ABONE OL

Ette 'yok' oyunu

Piyasada son anlarda oynanan 'ET YOK' oyunu bozuldu. Toptancı, ithalat yapılması için; Et ve Süt Kurumu bayileri de toptan satabilmek için oyunun içinde

Ette 'yok' oyunu
Etteki mının arkasında, oyun içinde oyun olduğu ortaya çıktı. Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) vatandaşa uygun fiyata et ulaştırmakla görevli franchise mağazalarının, etleri tüketiciye doğrudan satmak yerine restoran ve otellere toptan satış yaptığı belirlendi. Yapılan incelemelerde "Et yok" diye veryansın eden bayilerin, eti toptan satıp, bu satışlara da perakende satış fişleri kestiği saptandı. Ramazan'ın gelmesi ile birlikte fırsatçıların neden olduğu et fiyatlarındaki artış tartışmaları sürerken, vatandaşların en uygun fiyata, en güvenilir eti aldığı ESK mağazalarında 'et krizi' yaşandığına yönelik açıklamalar da söz konusu süreci alevlendirdi. Gıda Bakanlığı'nın yaptığı incelemeler ise ESK'nın 63 franchise mağazasından yükselen "Et yok" açıklamalarının arkasında yatan şok edici gerçeği gün yüzüne çıkardı. Bayilerinin aslında etleri tüketicilere perakende satmak yerine, otel ve restoranlara toptan sattığı tespit edildi.

GÖREVİ UCUZ ET ULAŞTIRMAK
ESK'nın yaklaşık 4 yıl önce hizmete soktuğu franchise mağazalarının kurulma amacı, aslında vatandaşın ucuz fiyatlarda sağlıklı eti alabilmesinin sağlanması... Piyasanın yaklaşık yüzde 30 altında et fiyatlarıyla satış yapan ESK mağazalarının, restoran ve otellere toptan satış yoluyla 'kâr elde etme' amacını güttüğü ifade ediliyor. Bakanlık'ın yaptığı tespitlerde, toptan satışlara belirlenen kriterlerin üzerinde kâr koyulması da yer alıyor.

TOPTANCININ DERDİ İTHALAT YAPTIRMAK
Et fiyatlarındaki artış tartışılırken, sektör temsilcileri piyasada hayvan sayısında sıkıntı yaşanmadığını, besici ve toptancının et satışını yavaşlattığını öne sürdü. Ülkemizde yeterli hayvanın olduğunu söyleyen Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, "Büyük et toptancıları piyasadan mal topluyor. Kurban Bayramı gelmeden et ve hayvan ithalatının önü açılmak isteniyor. Piyasada et bulunamayınca fiyatlar artıyor" dedi. Ulusal Et Konseyi Başkanı Mustafa Bılıkçı ise, "Bu işin sorumlusu toptancılardan ziyade besiciler. Fiyatı artırmak istiyorlar" şeklinde konuştu.

Burcu ÇALIK

kalan karakter 1000

Allah doyursun Allah doyursun

Bılıkçıya katılıyorum. Besiciler elnde kesime gelmiş hayvanını satmayıp bekletiyorlar. Özellikle adanada bulunan Şahbazlar firması başı çekiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.07.2014 22:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.