Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.05.2013 Gazete
ABONE OL

Türkmen milli şairi İstanbul'da anıldı

Türkmen milli şairi İstanbul'da anıldı
ile İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi tarafından 'Türkmen Milli Şairi Günleri' düzenlendi. Bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen etkinliğe, Türkmenistan Büyükelçisi ve İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Mustafa Özkan'ın yanısıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Programda dünya şairi Firaki, hayatı ve eserlerinden örneklerle anılırken; Türkiye ve Türkmenistan arasındaki kardeşlik ilişkilerine de vurgu yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Serdarov, 2 ülkenin kardeşliğine dikkat çekerek, "Yüreklerimiz ayrı yerde de olsa birlikte çarpıyor" dedi. Türkmen düşünür ve şair Mahtumkulu Firaki, 18'inci yüzyılda Türkmenler hakkında yazdığı sosyal ve politik şiirleriyle tanınıyor. Şiirlerinde dini motifler, Hz. Muhammed ve diğer peygamberlere duyulan sevgi, evrensel ve milli değerlere yer veren Firaki, Türkmenler'i birlik ve beraberliğe, bir devlet ve bir bayrak etrafında toplanmaya davet etmiş, insanların iyiliğe ulaşması gerektiğini savunmuştur.


Burçin GÖKTAN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.