Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.05.2013 Gazete
ABONE OL

Türkiye onu konuşuyor

Moody's, Türkiye'nin notunu artırıp, bir üst lige çıkardı... Ekonomi çevreleri, kararı olumlu buldu. Asıl ilgiyi ise artışı günü gününe geçen yıl bilen Gelberi gördü

Türkiye onu konuşuyor
, uluslararası ekonomiye ilişkin tahminleri büyük ölçüde tutan ve 'Kahin' lakabıyla anılan Nouriel Roubini'den sonra, aynı sıfata aday yeni bir isimle karşı karşıya. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile görüştüğü önceki gün, Moody's'in de Türkiye'nin notunu artırması, gözleri ekonomist 'ye çevirdi. Gelberi, sosyal medyada en çok tartışılan isimlerden biri haline geldi. Gelberi'nin 'trendtopics'lerde zirveye çıkmasına, 25 Aralık 2012 tarihinde attığı "Başbakan'ın Obama ile görüştüğü gün Türkiye'nin notu artacak" şeklindeki bir tweet neden oldu.

GÜNÜ BELLİYDİ
Gelberi, 'tweet'i ile not artışını günü gününe bilmiş oldu. 1960 doğumlu Gelberi, Garanti Bankası'nda çalışıyor.

TARİH VERİP YAZDI
Ali İhsan Gelberi, 25 Aralık 2012 tarihinde attığı tweet ile, notumuzun hangi gün artacağını yazmıştı.

GÖZLER S&P'DE
Türkiye'ye ikinci 'yatırım yapılabilir' notu geldi. Fitch'in ardından, Moody's de Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti. Şimdi gözler bir Standard&Poor's'a (S&P) çevrildi. Gelecek 3 ay içerisinde S&P tarafından 'yatırım yapılabilir' ülke notu geleceği belirtiliyor.
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.