Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.05.2013 Gazete
ABONE OL

Rotasyon bir var bir yok

2.5 milyon memur 'tayin' şoku yaşıyor. Tasarıda olmayınca, 'Rotasyon kalktı' denildi. Bakan Çelik, 'Dar şekilde var' dedi. Aile Bakanlığı, rotasyon kararı verdi

Memurun kafası karıştı!
Toplam 2.5 milyon memuru ilgilendiren 'rotasyon' uygulamasında kafalar karıştı. Geçtiğimiz gün Meclis'e gönderilen Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören tasarıda 'rotasyon' yer almadı. Bu durum 'rotasyon tamamen kalktı' yorumlarına yol açtı. Fakat dün , dar rotasyon sinyali verdi. Çelik, "İhtiyaç duyulan meslek memurları ile ilgili bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Taraflarla görüşüyoruz ve çıkış arıyoruz" dedi. Bütün bu gelişmeler yaşanırken, Aile Bakanlığı'nda 13 bin memur için rotasyon başlatıldığı açıklandı. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre; İstanbul, Ankara, İzmir'de çalışan memurlar, doğu bölgelerinde farklı illere gönderilecek. Aile Bakanlığı, yeni yönetmelikte Türkiye'yi 4 çalışma bölgesine ayırdı. Müdürler, daire başkanları ile üst yöneticiler hariç tüm memurlara, her bölgede çalışma zorunluluğu getirildi.

HER İLİN SÜRESİ AYRILDI
Yönetmelikle çalışma süresi Siirt, Şırnak, Tunceli gibi 15 ilin yer aldığı 4'üncü bölgede 3 yıl olurken, Diyarbakır, Mardin, Van gibi 24 ilin bulunduğu 3'üncü bölgede 4 yıl, Giresun, Rize, Amasya, Tokat gibi 18 ilin bulunduğu 2'nci bölgede 5 yıl ve Ankara, İstanbul, İzmir gibi 24 ilin bulunduğu 1'inci bölgede 7 yıl olarak belirlendi. Bu arada Aile Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, rotasyon yönetmeliğinin personel lehine birçok yenilikler getirdiği ve ihtiyaç halinde uygulanacağı belirtildi.

YER DEĞİŞİMİ SİSTEMİ
Rotasyon, belirli sürelerde görev yeri değişikliği anlamına geliyor. Şu an da asker ve polisler için uygulanıyor. Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK, rotasyona karşı çıktıklarını açıklamış, bunun yerine teşvikli çalıştırma gibi çeşitli öneriler getirmişti.

kalan karakter 1000

garip memur garip memur

ne olacak bu memurun hali emekli maaşlarımız çok düşük memuru korkutmakla olmuyor.sayın başbakanım kurtar memuru

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.05.2013 22:48
garip memur garip memur

Memur devamlı mağdur ediliyor. Ek ödemeler Emekli memur naaşlarına yansıtılması bir türlü gündeme gelmiyor memuru devamlı oylanıyor bu tıp şeylerle kuokutuluyor. kendileri her türlü hakkı bir gecede elde ediyorlar bu ülkede en mağdur memur işçilerle bile maaş farkı aldı başını gidiyor. emeklimiz rezillik keşke okumasaydık işçi olsaydık ve ya yalaka olup onun bunun peşinde koşaak işimizi yaptırarak yükselebilirsen ne ala bunları yapamıyorsan vay haline dayak yersin sürgüne de gidersin sayın başbakanım kutar bu memuru ne olacak bizim halimiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.05.2013 22:46
salih salih

son durum nedir memur disipli affında.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.05.2013 17:42
tarık tarık

memurların beklediği 2005 yılından bu zamana kadar olan süreyi kapsadığı belirtilen memur disiplin affı çıktımı çıkmadımı memurların kafasını karıştıran bu konuyu tam olarak açık haliyle gazeteniz aracılığınız ile memurları ve okurlarınınzı aydınlatmanızı bekliyoruz teşekkürler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.05.2013 11:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.