Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.05.2013 Gazete
ABONE OL

Memura büyük af

Disiplin cezaları sebebiyle memuriyetten çıkarılanlara müjde... Meclis'e sunulan tasarıyla, bu kişilere yeniden kamuya dönme yolu açıldı

Memura büyük af
Binlerce kişinin yüzünü güldürecek düzenleme yolda. Meclis'e sunulan yasa tasarısı, disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılanların yeniden kamuya dönüşü için kolaylık sağlayacak. Düzenleme, 28 Şubat kararları sebebiyle işten atılan kamu görevlilerini de kapsıyor. ve bazı kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapan tasarı, Meclis'e sunuldu. 9 maddeden oluşan tasarının en önemli düzenlemelerinden birini, 28 Şubat 1997 tarihinden sonra disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılanların yeniden devlet memurluğuna dönmeleri oluşturuyor. Bu kişilerin yeniden memuriyete alınmasında, her yıl bütçe ile getirilen kadro sınırına uyulmayacak. Bu durumdakilerin tamamı memuriyete geri alınacak.

HANGİ SUÇLAR KAPSAM DIŞI
Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık ve sahtecilik gibi suçlardan doğan cezalar kapsam dışında bulunuyor. Söz konusu cezalar dışında memuriyetten çıkarılanlar, müracatları halinde, atamalarında açıktan atama kontenjan sınırlamasına tabi tutulmayacak.

* * *
DEVLETE TRANSFER DEVRİ
ına, kamuda yönetici olma yolu açılıyor. Ek göstergesi şube müdürü, müdür yardımcısı, daire başkanı, genel müdür, genel müdür yardımcısı, müsteşar, müsteşar yardımcısı gibi görevlere, üniversite mezunu olan ve özel sektörde en az 5 yıl çalışmışlığı bulunanlar doğrudan atanabilecek. Bu kişilerin bir şirkette çalışması gerekmeyecek; kendi işini yapmış olması da yeterli olacak.

* * *
70 BİN KADRO AÇILDI
, bu yıl alınacak 70 bin nun kurumlara göre dağılımını gösteren listeyi yayımladı. Listede, en fazla kadro 37 bin 706 ile Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nı 6 bin 627 kadro ile Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, 4 bin 310 kadro ile Adalet Bakanlığı izledi. Maliye Bakanlığı'na 800 kadro ayrıldı.

kalan karakter 1000

Hasan Göl Hasan Göl

memurluktan atılanların tazminatları ödeniyormu bilgilendirirseniz sevinrim teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 23.09.2013 11:40
kamil kamil

memurlar başınıza hal geldiğinde sendikalar köşeye çekilmekte sahip çıkamamakta nakitlere dikket

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 18.07.2013 12:24
bozdağ bozdağ

memur affı meslekten men edilenleri kapsamalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 18.07.2013 12:21
tek kurşun tek kurşun

çabuk çıkar ve emniyet teşkilatınıda kapsar inşanlahh

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 19.06.2013 23:28
tek kurşun tek kurşun

çabuk çıkmasını vede emniyetinde dahil olmasını temeni ederim inşanlahh

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 19.06.2013 23:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.