Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.05.2013 Gazete
ABONE OL

Lükse vergi ayarı

Lükse vergi ayarı
Maliye Bakanlığı, son 5 yılda ithal edilen yaklaşık 350 bin lüks aracı mercek altına aldı. Yapılan incelemelerde, trafikte dolaşan 5 lüks araçtan 1'inin vergisinde kaçak olduğu ortaya çıktı. Organize Vergi Kaçakçılığı İle Mücadele Başkanlığı'nın incelemelerinde, ithal edilen araçların satışında ÖTV beyannamelerinde yer alan rakamlar ile araçların baz değerleri arasında büyük farklar ortaya çıktı. Torba Yasa teklifine bu usulsüz uygulamanın önüne geçecek sürpriz bir ÖTV ayarlaması eklendi. Buna göre, motorlu taşıtlardan alınacak ÖTV tutarı KDV matrahı üzerinden hesaplanacak vergiden az olamayacak. Böylece, düşük vergi ödenmesinin önüne geçilecek.

Hazal ATEŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.