Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 29.03.2013 Gazete
ABONE OL

Asgari ücrete 2 kilo meyve

600, erik de 150 liraya varan fiyatla satılıyor 2 meyveye verilecek para asgari ücreti buluyor...

Asgari ücrete 2 kilo meyve
ni heyecanla bekleyenler hüsrana uğradı. Sezonun ilk ürünleri dudak uçuklatan fiyatlarla tezgahları süslüyor. Rekortmen ise ve erik... 'nde kirazın kilosu 400, eriğin kilosu 100 lira olurken, bu ürünlerin tezgahtaki satış fiyatları yüzde 50 daha yüksek. Pek çok şehirde 1 kilo kiraz 600, erik de 150 liraya varan fiyatlarla tezgahlarda yer alıyor.

750 LİRA TUTUYOR
1 kilogram kiraz ve 1 kilogram erik için toplam 750 liranın gözden çıkarılması gerekiyor. yemek isteyenin ödeyeceği para, böylece 774 lira olan asgari ücrete yaklaşıyor. 750 lira olan 2 kilo meyve, ayrıca ev kirasına denk geliyor.

TEZGAHTA YANGIN VAR
Sebze-meyve fiyatlarını Antalya uçurdu. Türkiye'nin sebze-meyve ihtiyacının yüzde 80'ini karşılayan Antalya Meyve Sebze Toptancı Hali'nde fiyatlar yüzde 40 ila 80 arasında arttı. Hal Müdürü Rıza Uysal, ilk 3 ayda yaşanan iklim şartlarının hale ürün girişini yüzde 25 azalttığını savundu. Arz talep dengesi nedeniyle ürünlerin fiyatlarında yüzde 40 ila 80 arasında artış olduğunu söyleyen Uysal, "15 gün içinde yeni ürün çıkması ile fiyatlar dengeye gelir" diye konuştu. Antalya Meyve Sebze Toptancı Hali'nde komisyoncu Yasin Tanır ise haldeki fiyat artışının ihracat kaynaklı olduğunu savundu. Tanır, "Haldeki domatesin fiyatı 3 ila 3.5 lira, biber 5 ila 7 lira arasında" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.