Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.03.2013 Gazete

Parada 26 bin bakteri çıktı

Parada 26 bin bakteri çıktı
Elden ele gezen bakteri yuvası... MasterCard öncülüğünde, Oxford Üniversitesi bilim adamları tarafından, Avrupa çapında 15 ülkenin para birimine yönelik olarak gerçekleştirilen araştırma, banknotların üzerinde barındırdığı bakterileri ortaya koydu. Araştırma, Avrupa'daki banknotların üzerinde, ortalama 26 bini aşkın bakteri bulunduğunu, en temiz ve en yeni paralarda ise 2 bin 400 bakteri olduğunu gösterdi.

ŞAMPİYON DANİMARKA!
Bu bakteriler arasında, solunum ve idrar yolunda enfeksiyona neden olan bakteri bile bulunuyor. Verilere göre, Danimarka'da kullanılan banknotlar, barındırdığı ortalama 40 binin üzerinde bakteri ile kirlikte lider durumda. Danimarka'yı, banknotlarının üzerinde yer alan 32 binin üzerinde bakteri ile İsviçre, 30 bin bakteri ile Rusya izliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.