Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.03.2013 Gazete
ABONE OL

Tüketiciye ceza

Bakanlık hileye karşı yönetmeliği değiştirdi; üreticiler ise cezayı tüketicilere kesmeye kalktı! ETBİR Başkanı, et ürünlerinin yüzde 20 zamlanacağını söyledi

Nereden çıktı bu zam!

Gıda Bakanlığı'nın beyaz ve kırmızı etin karışımını yasaklayan tebliği sonrası, üreticiler cezayı tüketiciye kesecek. Yeni tebliğin maliyetlerini artırdığını bahane eden üreticiler, yüzde 20 zam yapmayı planlıyor. (ETBİR) Başkanı , yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği ile ürünlerdeki kalitenin artmasına bağlı olarak yüzde 10 ila 20 arasında fiyat değişimi beklediklerini kaydetti.

FİYATLAR DEĞİŞECEK
Kırmızı ve beyaz et karışımını ortadan kaldıran tebliğ ile ilgili bilgi veren Bılıkçı, tebliğ kapsamındaki düzenlemeyle artık çocukların ve ailelerin güvenle tüketebileceği sağlıklı ürünler için gerekli altyapının sağlandığını belirtti. Kırmızı et ve ürünlerinde genel bir fiyat değişimi olabileceğine işaret eden Bılıkçı, şunları söyledi: "Et ürünlerindeki kalitenin artmasına bağlı olarak yüzde 10 ila 20 arasında bir fiyat değişimi olmasını bekliyoruz. Mesela tebliğle birlikte fermente sucuk ve ısıl işlem görmüş sucuk olacak. Bir ürünün fermente olabilmesi için de belirli bir protein değerine ulaşması gerekiyor."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.