Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.03.2013 Gazete
ABONE OL

lı zenginler sattı Türk'ün serveti arttı

nın krizi ABD ve Avrupa'nın zenginlerine jet, yat, hatta araba gibi pahalı oyuncaklarını sattırıyor. Türk zenginler ise servetini ikiye katladı

Batılı zenginler sattı Türk'ün serveti arttı
ABD ve Avrupa'yı saran kriz milyarderlere, kalelerden jetlere, yatlardan arabalara kadar birçok oyuncağını sattırdı. Son olarak İsviçreli bir zengin, ünlü James Bond filmlerinden biri olan 1965 Thunderball'da kullanılan 'ini satmak zorunda kaldı. Aston Martin DB5'ini satan Thomas Straumann'ın aksine, Türk zenginler servetini ikiye katladı. 2009'da 56 milyar dolar olan en zengin 100 Türk'ün serveti, 2013'te 117.8 milyar dolara çıktı. 2012'de 95 milyar dolar olan milyarder servetleri 2013 listesinde kriz öncesi 111 milyar dolar seviyesini de geçmiş oldu. Türk zenginler yurt dışında 'kelepir' hale gelen otel, marina ve yatlara da oldukça yoğun ilgi gösterdi.

60 MİLYARDER YOK OLDU
Dünyanın en zenginleri listesinde servetleri 10 haneleri bulan ancak 2013'te listeye giremeyenlerin bir çoğu ABD ve Avrupalılar'dan oluşuyor. Şirketlerin piyasa değerindeki düşüşle servetler eridi. Forbes listesinde ağırlıklı olarak dan 60 kişi eksilse de 210 yeni milyarder katıldı. Katılanların büyük bölümü dünyanın gelişmekte olan coğrafyalarından.

Barış ERGİN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.