;
Dosya masrafı hukuksuz
13. hukuk dairesi, yerel mahkemenin 'bankanın kredi çeken tüketiciden kestiği tutarının 'haksız şart' oluşturduğu gerekçesiyle geri ödenmesi' yönündeki kararını onadı. Karar, bankalardan kredi çeken tüketiciler için emsal teşkil edecek.

EMSAL TEŞKİL EDECEK
Bir bankanın, Sultanbeyli şubesinden 14 Mayıs 2007'de çektiği 60 ay vadeli 50 bin liralık konut kredisinden dosya masrafı ve komisyon ücreti adı altında bin 551 lira kesinti yapılması üzerine dava süreci başlamıştı. Dosyayı inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, İstanbul 3. Tüketici Mahkemesi'nin kararını usul ve yasaya uygun bularak, oybirliğiyle onadı. Yargıtay'ın "karar düzeltme yolu" kapalı olmak üzere taraflara tebliğ edilen kararı, bankalardan kredi çeken tüketiciler için dosya masrafı ya da komisyon adı altında kesinti yapılma şartlarının oluşturulması ve haksız kesintilerin giderilmesi adına emsal teşkil edecek.
Etiketler: ,

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.