Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.03.2013 Gazete
ABONE OL

Çevreci vergi

Taşıtlarda vergi sistemi değişiyor. MTV ve hesabında aracın emisyon salınımının da dikkate alınması için çalışma başlatıldı. Çevreyi kirleten aracın vergisi yüksek olacak...

Çevreci vergi
Çevreci vergi sistemi için düğmeye basıldı. Maliye Bakanlığı'nın, motorlu taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi'nin () hesaplanmasında aracın emisyon oranının da dikkate alınması yönünde bir çalışma başlattığı öğrenildi. Maliye Bakanlığı, Bakan Mehmet Şimşek'in talimatı ile çevrenin korunması ve yüksek teknolojinin teşvik edilmesi amacıyla motorlu taşıtlardaki MTV ve ÖTV sisteminin kapsamlı bir şekilde çalışılması yönünde tavır aldı. Maliye'nin çalışmasına göre; halen silindir hacmi ve yaşı esas alan MTV sistemi ile ÖTV yeniden değerlendiriliyor. Edinilen bilgiye göre; gerekirse bu kalemlerde yeni bir düzenleme yapılarak indirime gidilebilecek ve emisyon salınımı vergisi daha yüksek tutulabilecek.

YENİ ARAÇLARA YÖNELİK...
Çalışmada, Avrupa Birliği üyesi ülkeler başta olmak üzere çeşitli ülkelerin bu konudaki uygulamaları tek tek tarandı, Almanya ve İngiltere model ülke olarak alındı. Çalışma yasalaşırsa, motorlu araçların vergilendirilmesinde aracın emisyon oranı da dikkate alınacak. Uygulamanın ana hedefinde çevreyi fazla kirleten araçlardan daha fazla vergi alınması var. Yeni uygulama piyasada olan ve otomobil firmalarının stoklarında bulunan taşıtları kapsamayacak. Uygulamanın başladığı tarihten sonra üretilen araçları kapsayacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir taraftan araçlar arası vergilendirmede adaletli olmak, bir yandan da sorumlu bir vatandaş olarak çevrenin daha az kirlenmesini istediklerini söyledi. Sadece bu uygulamanın bile temiz çevreye büyük katkı sağlayacağını, ayrıca uygulamanın yüksek teknoloji üretimini teşvik edeceğini anlatan Şimşek, "Vergiyi artıralım daha çok gelir sağlayalım kaygısı taşımıyoruz. Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak da çok önemli" dedi.

KİRLETTİĞİN KADAR ÖDE
Avrupa ülkelerinde uygulanmakta olan vergi sistemlerinde, 'kirlettiğin kadar öde' olarak da nitelenen ve araçların kilometre başına açığa çıkarttıkları karbondioksit değerine göre vergi hesaplanıyor. 27 AB üyesi ülkeden 17'si binek otomobillerde bu sistemi uyguluyor.
İngiltere: Motorlu taşıtları karbondioksit emisyonuna göre vergilendiriyor.
Fransa: Düşük çevre kirliliğine neden olan yeni araç alımlarına fiyat indirimi sağlanırken, yüksek karbon emisyonuna sahip araçlar cezalandırılıyor.
Almanya: Karbon temelli motorlu taşıt vergisi uygulamasına en son katılan ülkelerden birisi. 2009'un sonunda gerçekleştirdiği reform ile araçları silindir hacmine göre değil, yaydıkları CO2 ve diğer zararlı gazların miktarına göre vergilendirmeye başladı.


kalan karakter 1000

Nurullah Nurullah

eski arabaların modeline göre vergilerde ne kadar artış olacak eğer vergiler ikinci el ve elimizdeki eski otolarda çok olacaksa ve yenisine gücümüz yetmeyeceğinden otolarımızı hurdaya ayırmak gerekecek kimse sıfır araç satışı patlayacak ve devlet daha çok vergi alacak diye beklemesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.03.2013 18:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.