;

düşük çıkınca çocuklar için teşvik çalışmaları hızlandı. Bebek sahibi olanlara nakit desteğin dışında çalışan kadına da özel teşvik geliyor

Çalışan kadına çocuk parası
nın ortaya çıkardığı doğurganlık hızının düşüşü, çocuk teşviki çalışmalarını hızlandırdı. Hükümet bebek sahibi olanlara verilecek nakit destekle birlikte mama, bez ve kreş gibi yardımlarla ilgili konuları da netleştiriyor. Bunun yanında çalışan kadınların ortalama 1 çocuk yaptığını tespit eden uzmanlar, bu kitleyi çocukla barıştırma mantığını yürütecek. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimat sonrası 'çocuk teşviki' için Aile, Çalışma ve Maliye Bakanlıkları çalışmaya başladı.

MEMUR-İŞÇİ AYIRIMI KALKIYOR
TAKVİM, henüz planlama aşamasında olan çocuk teşviki ile ilgili önemli detaylara ulaştı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ele alınacak çocuk teşvikinde İskandinav Modeli benimseniyor. Teşvik, çalışan kadınların birden fazla çocuğa bakmalarını sağlayacak önlemleri içerecek. İkinci adımda ise, aile içi eğitim müfredatına yaşlanan nüfusuna yönelik bilgiler eklenecekken, çalışan kadınlara yönelik bilinçlendirme kampanyaları başlayacak. Çocuk yardımlarında anneler arasında, memur-işçi ayrımı yapılmayacak. Verilen çocuk yardımı paraları artırılacak. Aylık 300 lira kreş yardımı da taslağın bir parçası. Hacettepe Nüfus Araştırma Enstitüsü'nün araşırmasından bazı sonuçlar ise şöyle:
* Türkiye genelinde ortalama çocuk sayısı 2.6. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu oran 4, batı illerinde ise 1.
* 2023 yılında doğum hızı en yüksek olacak iller Siirt, Hakkari, Şırnak, en düşük iller ise Tunceli, Çanakkale, Edirne ve Kırklareli.
* Okur-yazar olmayan kategorideki ortalama çocuk sayısı 4.9 oldu.

YURT DIŞINDA ANNELERE VERİLEN TEŞVİKLER
ALMANYA:
Çocuk başına aylık 100 euro ödeme yapılıyor. Birçok yuva da ücretsiz hizmet veriyor.
İTALYA: Çocuk yapan kadına aylık bin euro para veriliyor. 2'den fazla çocuk sahibi olan ailelere 5 yılda 10 bin euro ödeniyor.
İSPANYA: Çocuğu olanlardan yılda bin euro daha az vergi alınıyor. Çocuk başına 3 bin dolar ödeniyor.
FRANSA: Anneler 4 ay tam maaşlı bebek izni alabiliyor.
İSVEÇ: Doğum yapana 15 ay izin veriliyor.

TÜRKİYE'DEKİ UYGULAMALAR
2013'ün ilk yarısı için çocuğu olan memurlar, 184.59 lira doğum yardımı ödeneği alıyor. 0-6 yaş arasındaki çocuklar için 36.9 lira, diğer çocuklar için aylık 18.46 lira ödeniyor. Anne olan memur 16 hafta ücretli izin yapıyor. Memura, çocuğunu emzirmesi için ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda 1.5 saat izin veriliyor. Doğum yapan memur izninin bitiminden, eşi doğum yapan memur da doğumdan itibaren 24 aya kadar ücretsiz izin alabiliyor.

2050'DE İHTİYAR AVRUPA'YA DÖNERİZ
Hacettepe Üniversitesi Nüfus Araştırma Enstitüsünden Dr. Mehmet Ali Eryurt, önlem alınmazsa 2050 yılında yaşlı Avrupa'nın düştüğü duruma geleceğimizi söyledi. Eryurt, İskandinav ülkelerinin çalışan kadınlar ile çocuk barışını sağladığını belirterek, "Her çocuk için teşvik değil, çalışan kadının çocuk bakmasını kolaylaştıracak imkanların sağlanması gerekiyor" dedi.
Burcu ÇALIK - Safure CANTÜRK


  • 02 Şubat 2013, Cumartesi

kalan karakter 1000

ela ela

memurlara süt izni3saat.işçilere1,5saat böyle şeymi olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.12.2014 10:51
ela ela

asgari ücrete çalışan işçileride kapsayacakmı.memurlara süt izni 3saat .işçilere 1,5saat bu haksızılık değilmi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.12.2014 10:50
berna berna

cocuk yuzunden calısamıyoz ama 1 taneden fazlada yapamıyoz hayat sartları bellı almanya gibi aylık cocuklara bakım parası olarak bellı bir ucret ödenırse herkesin buna daha olumlu bakıp birse 1 tane daha düşünecegine eminim
nufusun artması için devletin yardımı sart calışmıyoruz ama cocukta yapmıyoruz cunku yapınca bakamayız bellı bir destege ihtiyaç var

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 18.02.2013 20:30
sibel sibel

bende hamileyim fakat memur degilim ve çalışmıyorumda bende bu yasadan yararlanabilecekmiyim acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır3
cevapla 04.02.2013 17:35
mehmet mehmet

evet bu ulkede sadece memurlarmı ayrıcalıklı ya bu mıllet onlar bu ulkede yasamıyomu tuturmuslar memur memur benım yasım da adamın 4 cocugu var adam kendını zor beslıyo bunun uzerıne hukumetın bı acıklaması vardı hamıle kadınlardan dogum ucretı alınmayacak dıye ama gıt bak aynı ya kardesım mılletı kandırmayın unuverste ayrı devlet hastanesı ayrımı neyse uyu kardes uyu

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 03.02.2013 22:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.