;

zammı her ay alacak

e verilecek bir kerelik değil, aylık olarak maaşlara yansıyacak. Ocak 2013'de 2 milyon işçi emeklisinin alacağı yeni zamlar günü gününe TAKVİM'de...

Emekliye müjde!
İntibak zamlarıyla ilgili yayınlarımız bütün hızıyla sürüyor. TAKVİM'in sunduğu bu dev hizmet sayesinde 2 milyon emekli Ocak ayında alacağı zam miktarını aylar öncesinden kolayca öğreniyor. Hazırladığımız tabloları günü gününe takip eden kendilerine ait zammı kuruşu kuruşuna öğrenerek, yeni maaşlarının kaç lira olacağını önceden bilmiş oluyor. Tablolarımız, tüm emeklilerimizin maaş zamlarını sunana kadar devam edecek. Bu arada kaçıranlar için tabloların tekrarlarını da yapıyoruz. Zamlarını yayınladığımız tablolardan öğrenen emeklilerimiz, gazetemizi de arayarak akıllarına takılan soruları soruyorlar. Emeklilerimizin sorduğu sorular ve cevaplardan bazıları şöyle:

* ndan kimler yararlanacak? (Suat Kaya)
İntibak zammını 31 Aralık 1999 tarihine kadar emekli olmuş tüm işçi emeklileri alacak. Yani 1.9 milyon işçi emeklisi intibak zammından yararlanacak. Bunların içinde yurt dışından gelip borçlananlar, malulen emekli olanlar da yer alıyor. Ayrıca dul yetim maaşı alanlar da intibak zammı alacak. 2000 yılında emekli olanlar bu artıştan yararlanamıyor. Fakat emeklilik başvurusunu 2000'den önce yapmış olanlar yararlanabiliyor.

* Kim, ne kadar zam alacak? (Ali Kanısıcak)
Alacağınız intibak zammı derece, kademe ve göstergeniz ile prim gün sayınıza göre değişiklik gösteriyor. En yüksek intibak zammı 322 lira olacak. Prim gün sayısının yüksek olması zammı da artırıyor. Uzmanlarımız tarafından hazırlanan tabloları takip ederek, zammınızı öğrenebilirsiniz. Uzmanlarımızın hazırladığı tabloları yayınlamaya devam edeceğiz.

* Zamlar bir kerelik mi verilecek? (Serpil Tekin)
İntibak zamları emeklilerin maaşlarını artıracak. Böylece alınacak zam miktarı sürekli geçerli olacak ve her ay artık bu yeni maaş alınacak.
Yayınlanan tablolarda aynı kademe ve derece olmasına rağmen niçin farklı zamlar çıkıyor? (Nimet Aytekin)
Bu farklar prim gün sayısından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden pirim gün sayısına göre yayımladığımız tabloları gün gün takip edip zammınızı öğrenebilirsiniz.

* Toplu para alınacak mı? (Muzaffer Ara)
İntibakta toplu para alınmayacak. Sadece belirlenen intibak zammı, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren maaşlara yansıtılacak. Emeklilere geriye dönük bir ödeme yapılmayacak.

* Süper emeklilerle ilgili bir düzenleme var mı? (Kemal Karınca)
İntibak zammından yararlanmak için işçi emeklisi olmak ve 2000 yılından önce emekliye ayrılmak gerekiyor. Burada süper emekli olup olmadığınıza bakılmıyor. Süper emeklilerin kendi sorunlarıyla ilgili bir düzenleme ise bulunmuyor.

12 BİN BAĞ-KURLU'YA İNTİBAK VAR
ne de intibak zammı verilecek mi? 12 bin Bağ-Kur emeklisi de intibak zammı alacak. 1 Mart 2002 ile 30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emeklilik dilekçesi veren ve emekli aylığı bağlanan 12 bin Bağ-Kur'luya intibak zammı verilecek. Bunun dışında kalan Bağ-Kurlu'lara ve emekli sandığı emeklilerine bir intibak zammı verilmeyecek. Bu emeklilerimiz normal uygulanan zamlarını alacaklar. Bağ-Kur'lular enflasyon zammı, memur emeklileri ise toplu görüşme ve enflasyon zammını Ocak'ta alacaklar.

TABLOLAR DEVAM EDECEK
Emekliler, intibak zammını TAKVİM'in hazırladığı tablolardan öğreniyor. Bugüne kadar üst göstergeden, 3 bin 600, 5 bin, 7 bin 400 ve 9 bin prim günlerinden emekli olanların intibak zammı tablolarını gazetemizde yayınladık. Ancak kaçıran okurlarımız için bu tablolara sayfalarımızda yeniden yer veriyoruz. Gazetemizi günü gününe takip ederek siz de alacağınız intibak zammını öğrenebilirsiniz.

BiLGiLERiNiZiÖĞRENiN
Takvim'in uzmanları emeklilerin intibak zamlarını kuruşu kuruşuna hesapladı. Emekliler, yayınladığımız bu tablolar sayesinde Ocak 2013'te verilmeye başlanacak intibak zammını şimdiden öğrenme imkanına kavuşuyor. İntibak zammını tablolarımızdan öğrenebilmek için, emeklilerimizin ellerinde prim günü, gösterge, derece ve kademe gibi bilgilerinin olması gerekiyor. Emekliler, bu bilgilerine ulaşmak için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne başvuruda bulunabilir. Ayrıca e-devlet şifresiyle de internetten bu bilgilere ulaşılabiliyor.

ÇİFTE ZAM GELİYOR
İntibak zammı alacak olan işçi emeklileri aynı zamanda Ocak ayında rutin artışlarını da maaşlarında görecek. Enflasyonun yılın ikinci yarısında oluşacağı yeni rakama göre, işçi emeklilerine farklar da Ocak ayında yatırılacak. Ayrıca öngörülen yeni yıl zammı da bu tarihte belirlenerek işçi emeklilerine yatırılacak. Verilecek zamların intibak sonrası oluşacak yeni maaşların üzerine eklenmesi bekleniyor. Bundan sonraki zamlar da, bu yeni maaş üzerinden hesaplanacak.
  • 02 Aralık 2012, Pazar

kalan karakter 1000

ö ş ö ş

yeni intibak yasasından 2000 il 2oo9 yılları arası faydalanacakmıdır

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.04.2013 14:21
hülya hülya

ben babam işçi emeklisi yetim maaşı alıyorum derecesi 1 kademesi 9 ben intibak farkı alacakmıyım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.01.2013 22:03
sabahattin sabahattin

İlgililer gerçekten gece gündüz çalıştılar çabaladılar işçi ve memura büyük zam yapmakla adı geçenleri şımartılar.İşin ilginç ve tuhaf durumu çalışan işçiler memurlar ve emeklileri büyük bir yorgunluk kapsayacak.Günlerdir üzerinde hassasıtle durarak ben bu zamla ne alayım nasıl bir yatırımda bulunayım diye.Asilin vekilliğine yapmakta olanlar kendilerini hiç düşünmüyorlar.Kendilerini asil kişiler için feda edip perişan duruma sokuyorlar nedir bu böyle çektkleri.Yazıktır günahtır.Üzgünüm hem çok üzgün.Amma ne yaparsın kader bu alın yazısı bu.Tanrıdan her kesime makul ve mantıklı bir hareket tarzı diliyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.01.2013 10:53
hülya hülya

ssk ve bağkur çalışanları faydalanıyor onlarına adına sevindim peki emekli sandığı başlı olan emekliler neden faydalanmıyor doğru çok merak ettim

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 08.12.2012 02:49
koraykoca koraykoca

kademe 9 derece 6 gösterge 6260 babadan maaş alıyo intibak zammı alacakmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 06.12.2012 12:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.