;

ye de var

Yaklaşık 2 milyon kişi heyecanı yaşıyor. Ocak 2013'ten itibaren maaşlara yansıtılacak zamdan, 2000 yılından önce olan SSK'lılar da yararlanacak

Malulen emekliye de intibak zammı var
İntibak zammı için geri sayım başladı. Zam, Ocak 2013'ten itibaren maaşlara yansıtılacak. Emekliler, konusunda gazetemizi soru yağmuruna tutuyor.
Maaşlarının ne kadar artacağını TAKVİM'in uzmanlarının hazırladığı tablolardan öğrenen emekliler, sorularını ise telefonla iletiyor. Emeklilerimizi aydınlatmak için, bizlere iletilen soruların yanıtlarına sayfalarımızda yer veriyoruz. En sık sorulan soru, intibaktan kimlerin faydalanacağı yönünde. Kaçıranları da düşünerek, bu soruyu yeniden ama daha detaylı bir şekilde yanıtlıyoruz. İşte bizlere iletilen bazı sorular ve yanıtları:

Kimlere intibak zammı verilecek?
2000
yılından önce emekli olmuş tüm işçi emeklileri intibak zammı alacak. Emeklilik kararını 1999 yılında aldırmış ama maaşını 2000 yılında almaya başlamış işçi emeklileri de intibaktan faydalanacak. ler de intibak kapsamında. 2000 yılından önce malulen emekli olan SSK'lılar da intibak zammı alacak. Yurt dışından gelip borçlanmayla emekli olanlara da 2000 yılından önce emekli olmuşlarsa intibak zammı verilecek.
Hangi Bağ-Kur'lular artıştan yararlanacak?
Toplam 12 bin Bağ-Kur emeklisi de intibak zammı alacak. 1 Mart 2002 ile 30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emeklilik dilekçesi veren veya emekli aylığı bağlanan 12 bin Bağ-Kur'luya intibak zammı verilecek.

Dul ve yetimler kapsamda mı?
2000 yılından
önce emekli olan veya emeklilik başvurusunda bulunan vefat etmiş SSK'lıların yakınları ile 1 Mart- 30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emekli olan veya başvuruda bulunmuş olan vefat etmiş Bağ-Kur'luların yakınları da intibaktan faydalanabiliyor.

Maaşlar ne kadar artacak?
İntibak zammıyla, kapsamdaki emeklilerin maaşında 10 lira ile 339 lira arasında artış olacak. Zamların hesabında prim günü büyük önem taşıyor. İntibak zammı kapsamındaki emekliler ayrıca tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan rutin Ocak zammından da yararlanacak. Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur'lunun emekli aylığının Ocak'ta, bir önceki 6 aylık enflasyon tahminine göre yüzde 5.32 artırılması öngörülüyor.

Enflasyon beklentileri aşarsa, bu da maaşa yansıyacak.

BASAMAK SATIN ALANLARA TOPLU ÖDEME OLACAK
BAĞ-KUR emeklilerinden basamak satın alanlara 4 bin ile 7 bin lira arası ödeme yapılması için çalışma başlatıldı.

Kimler faydalanacak?
2003
yılında çıkarılan 4956 Sayılı Kanun ile Bağ-Kur'lulara basamak satın alma hakkı verildi. Bağ-Kur'lular 5510 Sayılı Kanun'dan önce, bulundukları basamağa göre prim ödüyordu. Yani Bağ- Kur'lu olduklarında 1. basamaktan 12. basamağa kadar çıkabiliyorlardı. 12. basamaktan sonra, isteğe bağlı ve 2 yılda bir yükseltme yapılıyordu. Bağ-Kur'lu; seçtiği basamağa kadar tercih yaparak ve kurumca hesaplanan tutarı ödeyerek, bu hakkı kazanıyordu. İşte bu durumda emekli olanların maaşlarında düzenlemeye gidiliyor. Basamağını yükseltenlerin maaşında, geçmişte aldıkları basamak karşılığında bir iyileştirme yapılacak.
Geçmişe dönük ödeme var mı?
Basamak satın alanlara iyileştirmenin yanı sıra geçmişe dönük ödeme de yapılacak. Maaş farkları hesaplanarak, toplu paraları maaş hesaplarına yatırılacak. Basamak satın alarak emekli olan yaklaşık 4 bin Bağ-Kur'lu bulunuyor.

OCAK 2013'TE HESABA YATACAK
Ne kadar ödenecek?
Basamak satın alanların geçmişe dönük alacağı farkın miktarı 4 bin ile 7 bin lira arasında bulunuyor.
Ödemeler ne zaman yapılacak?
Bağ-Kur
'luların toplu paraları, intibak kapsamında hesaplandığından, ödemeleri de Ocak 2013'te yapılacak.

EMEKLİLER EKRAN BAŞINA
İntibak zamlarını, yayımladığımız tablolardan öğrenen okurlarımız bugün AHaber ekranlarından bu konuyla ilgili birçok bilgiye de ulaşacak. Bugün saat 17.30'da AHaber'de yayınlanacak Z Raporu adlı programda Özlem Doğaner'in konuğu, gazeteniz TAKVİM'in Ekonomi Müdürü Faruk Erdem olacak. Faruk Erdem intibakla ilgili bilgiler verecek, tablolardan zammınızı nasıl bulacağınızı anlatacak. Program sırasında siz de telefonla sorularınızı sorabilir, zamlarla ilgili bilgi alabilirsiniz. AHaber frekans bilgileri: DIGITURK: 32. kanal D-SMART: 35. kanal TELEDÜNYA: 56. kanal TÜRKSAT UYDUSU: 11791 MHz, S.RATE: 16000, FEC: 5/6, POL: H (YATAY)


  • 19 Kasım 2012, Pazartesi

kalan karakter 1000

ilker erkut ilker erkut

merhama arkadaslar bende malulen emekliyım engel durumum %70 1993 te emekli oldum sgk sitesine girip intibak yasasından payım varmöı diye baktım tc ile böyle bir kayıt yok diyor bulundugum ildeki sgk gittim dedikleri şu bagkur emeklisine dul yetım aylıgına malulen emekliler bu kapsamdan faydalanamıyor diyorlar gazetenin yazdıgına görede var deniliyor şimdi kime ne diyecez kime inanacaz bu konuda lütfen yardım eposta:: merzifonengelliler@hotmail.com bilgisi olan arkadasım yazarsa memnun olurum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.01.2013 00:03
fikret fikret

benim babam 1991 yılında nobet yeri olan sukuyusuna giderken trafik kazası gecirip vefat etti babam belediye personeli ve 5yıl 10 ay hizmeti olmasına ve is kazasında olmesine karsın anneme herhangi bi maas baglanmamıstır dul yetim aylıgı veya maluluk herneyse 2005 yılına kadar anneme verilmemis sizce sgk nın anneme bu yıllara ait maaslarının verilip tazminata mahkum olması gerekmezmi bu yukarda yazdıgım dul yetim hakkı yemekmidir degilmidir soruyorum sizlere yetkili insanlar illa bizde davamı acalım insanhakları namı basvuralım sgkyhı dunyaya rezilmi edelim illa

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 09.01.2013 09:09
ayfer zakin ayfer zakin

benim esşimde 2001 yılında malülen emeklı bu nasıl işki sadece 2000 den öncelerıne verılıyo nası bı devlet bu böyle

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 08.01.2013 21:21
malül malül

iyide maaşımızı nereden öğrenecegiz bu konu ile ilgili bilgiye nereden ve nasıl ulaşacağız ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 07.01.2013 21:07
ayhan colak ayhan colak

ben 2009 malülen emekli oldum galiba bize gecmiyor bu zam verilen aylıkta yetmiyor bunada bi çare bulsunlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 07.01.2013 16:37
ceto ceto

arkadaşım ne kadar alıyonuz malulen yazar sanız sevınırım

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 14.01.2013 21:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.