Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 29.05.2012 Gazete
ABONE OL

Ambarlar doluyor çiftçimiz seviniyor

Hububatta hasat mevsimi başladı. Çiftçi arpa ve mercimekte verimden memnun. Gözler şimdi hasadına henüz başlanmayan buğdaya çevrildi

Ambarlar doluyor çiftçimiz seviniyor
çiftçinin yüzünü güldürüyor. Birçok bölgede hasat için hazırlıklar sürerken Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hasat mevsimi başladı. Şanlıurfa'da arpa ve mercimek hasadı yer yer tamamlandı. Çiftçinin bu yıl verimden memnun olduğu belirtiliyor. Henüz buğday hasadına başlanılmayan ilde, buğdayı tehdit eden süneye karşı mücadele sürüyor. Verimle ilgili henüz istatistiki bir sonucun açıklanmadığını belirten Şanlıurfa Tarım İl Müdürü , ancak arpada verimin iyi olduğunu kaydetti. Yağışlar baz alındığında verimin beklenen kadar olmadığını dile getiren Ökten, yine de geçen yıllara göre çiftçinin verimden memnun olduğunu belirtti. Mercimeğin de memnun edici olduğunu aktaran Ökten, buğdayın ise süne ile pençeleştiğini ifade etti.

'MAHSULLER İYİ'
Buğdayda henüz hasadın başlamadığını anımsatan Ökten, şu an itibarıyla buğdayda süne dışında ciddi bir sıkıntının bulunmadığını söyledi. Süneye karşı önemli çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Ökten, 48 teknik personel ile çiftçiye yardımcı olmaya çalıştıklarını anlattı. , verimin çok iyi olduğunu, dile getirirken; Ziraat Mühendisi Mehmet Tekçe de, "Ekinlerin olgunlaşma döneminde yağan yağmur, daneyi bereketli yaptı. Bu yıl mahsuller iyi. Çiftçi sonuçtan memnun, saman da para ettiği için çiftçi sapı tarlada bırakmıyor, biçerlerle samana çevirip satıyor" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.