Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.05.2012 Gazete
ABONE OL

Zehir yemeyeceğiz

Üretim, tüketim ve sofrada e savaş açıldı. Tarımda olarak kullanılan ve sebze-meyvelerle sofralara taşınan arsenik yasaklanıyor

Zehir yemeyeceğiz
Üretimden tüketime ojen maddeler yasaklanacak, kullananlara ağır cezalar gelecek. Kanser oluşumunda çevre faktörlerini yok etmek için seferberlik başlatıldı. Bu çerçevede en büyük mücadele kanserojen kimyasalların yasaklanması için verilecek.

KAPSAM GENİŞLİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mart 2011'de ilan ettiği 9 kimyasal grubundan oluşan yasaklı listeyi genişletti. 29 kimyasal grubunu yasak listesine alan Bakanlık, sanayiden tarıma çok geniş çerçevede yasak madde yönetmeliği hazırladı. Yönetmelik ile meme kanserinin en büyük nedeni ağır metal 'kadmiyum', olarak kullanılan sofradaki zehir 'arsenik' ve deri sanayinde en büyük kanser nedeni tabaklama kimyasallarının kullanımı yasaklanacak. Tarımda böcek ilacı olarak sık kullanılan arsenik ve arsenik bileşenleri, sebze ve meyvelerle sofralara taşınıyor. İyi yıkanmayan gıdalarla alınan arsenik, özellikle çocuk sağlığını tehdit ediyor. Dikkat çeken bir husus da, işçi sağlığını tehdit eden maddelere getirilen yasaklamalar oldu. İşçi sağlığını tehdit eden ve üretimde sık kullanılan kurşun, nikel, cıva ve benzeri ağır metaller listede geniş yer tuttu. 2017'ye kadar tüm maddelerin tamamen üretimden çıkarılmasını hedefleyen bakanlık, iş dünyası ile toplantılar gerçekleştirdi.

Mehmet Ali BERBERkalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.